عدم اطلاع مسؤولان غیربومی و حتی بومی در رفسنجان تهدید بزرگی برای این شهرستان است

 • شناسه خبر: 38255
عدم اطلاع مسؤولان غیربومی و حتی بومی در رفسنجان تهدید بزرگی برای این شهرستان است

با اظهارات غیرکارشناسانه مسؤولان غیربومی و حتی بومی در برخی تریبون ها به این نتیجه میرسیم که عدم اطلاع مسؤولان غیربومی و بومی از شرایط شهرستان، تهدید بزرگی به شمار می رود.

با اظهارات غیرکارشناسانه مسؤولان غیربومی و حتی بومی در برخی تریبون ها به این نتیجه میرسیم که عدم اطلاع مسؤولان غیربومی و بومی از شرایط شهرستان، تهدید بزرگی به شمار می رود.

جناب آقای پاسخگو هر که هستید
با سلام و عرض احترام
بعد از اظهار نظر غیر علمی فرماندار رفسنجان درباره موضوع آلودگی های مس سرچشمه که آن را یک ادعا دانسته بودند می خواستم نامه ای به استاندار محترم بنویسم و به ایشان یادآوری کنم که نتیجه انتصاب مدیران غیر بومی که هیچ شناختی از موقعیت و فرصت ها و تهدیدات یک شهر ندارند چیزی بهتر از این نمی تواند باشد که ناگهان در نماز جمعه امام جمعه محترم نیز اعلام داشتند “کارخانه عظیم مس سرچشمه طبیعی است که آلایندگی داشته باشد اما با وجود این همه اشتغالزایی نباید علیه آلایندگی مس جوسازی شود”. به این نتیجه رسیدم که نه تنها مسئولان غیر بومی که مسئولان بومی نیز شناخت صحیحی از شرایطی که شهرستان رفسنجان در آن قرار دارد ندارند و این موضوع خودش تهدید بزرگتری است. تصمیم گرفتم نامه ای سرگشاده به هر سه بزرگوار بنویسم.
– در جهان ، علمی به نام ” آمایش سرزمین “وجود دارد که در ان به ارزیابی توان محیط زیست می پردازند در حقیقت به برآورد استفاده ممکن انسان از سرزمین برای کاربری های مختلف از جمله کشاورزی , نظامی و صنعت و… می پردازند و با توجه به توان محیط زیست منطقه در نهایت به بهترین کارکرد هر سرزمین می رسد در این نگاه بر خلاف نظر امام جمعه محترم که آلایندگی مس را امری طبیعی دانسته اند . آلودگی را به هیچ وجه امری طبیعی قلمداد نمی کند زیرا معتقد است که خطرات و هزینه های آلودگی هم برای کشور و هم فرد بسیار فراتر از مشکل بیکاری است.چرا که در این علم حل مشکل بیکاری لزوما در دستان صنعت نیست بلکه در مدیریت صحیح منابع و امکانات هر سرزمین است.برای روشن شدن مطلب
اجازه دهید از مسئولان بخواهم به طور صریح به چند سوال پاسخ دهند.
۱ – آیا مسئولان محترم آمار دقیقی از افراد مبتلا به سرطان وبیماری های تنفسی و پوستی در شهرستان رفسنجان دارند؟ آیا مسئولان محترم شهرستان رفسنجان می دانند هزینه درمان یک فرد سرطانی در هر ماه چند برابر حقوق اداره کار است؟ این هزینه ها را چه کسی می دهد مردم یا دولت؟
۲ – آیا مسئولان اطلاعات دقیقی درباره افزایش یا کاهش هوش کودکان و یا بیماری های نادر و ژنتیکی در رفسنجان دارند؟ بگذارید علمی تر حرف بزنیم یک مفهوم مهم در مشکلات آلودگی ها هم بیشی است به این معنی که همکنشی مواد مختلف به صورت مشترک به مراتب تاثیر مخرب تری دارد به عنوان مثال دی اکسید گوگرد و ذرات معلق هر دو آلاینده هوا هستند اما تاثیر این دو با هم به مراتب خطرناک تر و خسارت زا تر است.
۳ – آیا مسئولان می توانند اطلاعاتی درباره نوع آلودگی و مواد داخل آن در اختیار مردم و رسانه ها قرار دهند؟ تاثیر این مواد بر گیاهان , جانوران و انسان ها چیست؟ هزینه های آن چقدر است؟
۴ – چرا تا کنون اجازه هیچ گونه فیلم برداری و مستند سازی و حتی رفت و آمد به محیط زیست اطراف سد سرچشمه داده نمی شود ؟
۵ – چرا یک بازدید عمومی با حضور خبرنگاران و مردم از سد مس سرچشمه و محیط زیست اطراف آن داده نمی شوند ؟
۶ – آیا مسئولان تاثیر آلودگی های مس بر کشاورزی و مشکلات باغداران رفسنجان را نمی د انند؟ اگر نمی دانند پس چرا مسئولیت کاری که در آن تخصص ندارند را به عهده گرفته اند که این از نظر شرع حداقل دچار اشکال است.
۷ – آیا مسولان نمی دانند بسیاری از مشکلات درختان مثل بارش های سولفات و نیترات حتی بر مقاومت درختان نسبت به سرما نیز اثر می گذارند فقط مسئولان می خواهم خسارت سرمازدگی را در سال های اخیر اعلام کنند؟ بنده کاری به سایر اثرها ندارم.
بگذارید به یک نمونه تاریخی اشاره کنم کارگاه های ذوب و تصفیه سنگ معدن مس و نیکل در سادبری اونتاریو در کانادا نمونه معروفی از یک نقطه کانون است . در این منطقه دودکش های کارخانه مقدار بسیار زیادی دی اکسید گوگرد حاوی ذرات معلق و… را منتشر می کند طبق تحقیقات مشخص شده فقط این دی اکسید کربن رها شده ناحیه ای به وسعت ۲۵۰ کیلومترمربع را به شدت آلوده کرده و موجب نابودی گیاهان , حیوانات و بیماری های عجیب و غریب و تغییر آب و هوا شده است و این تاثیر حتی در وسعتی به اندازه ۳۵۰۰ کیلومتر مربع مشهود است.علاوه بر آن آثار ثانویه بصورت فرسایش خاک و نفوذ باران های اسیدی و… در این تحقیق قابل مطالعه بوده است و از تاثیر سایر مواد هم چشم پوشی شده است حال مسئولان ما فکر می کنند مس سرچشمه آلوده کننده بزرگتری است یا سادبری کانادا؟ راستی حالا که بحث باران های اسیدی پیش آمد آیا مقدار ریال خسارت باران های اسیدی بر روی درختان پسته تا کنون مورد مطالعه قرار گرفته است؟
۸ – آیا مسئولان واقعا نمودار علمی کم بارش

ی ها و آلودگی مس سرچشمه را نمی دانند؟ می توانید خسارت های خشکسالی را در طول فقط یک سال بیان کنید؟ نقش مس سرچشمه در این کم بارشی ها چقدر است؟
۹ – آیا مسئولان می توانند آمار دقیقی از دمای هوا در سال های قبل از احداث مس
سرچشمه و بعد از آن در اختیار عموم قرار دهند؟ آیا مسئولان می توانند تاثیرو خسارت های فقط یک درجه افزایش دما در هر اکوسیستم را بیان کنند؟ این خسارت در بخش کشاورزی بسیار مشهود می تواند باشد
۱۰ – راستی چند درصد کارکنان مس سرچشمه از اهالی رفسنجان هستند؟ سوال دوم چند درصد آلودگی مس رفسنجان و خسارات آن گریبان گیر مردم رفسنجان است.
به نظر می رسد مسئولان ما بسیار با واژه های جهان امروز بیگانه اند و از این حیث ضروری ترین نیاز این شهر اول خداحافظی با مدیران غیر بومی است که هیچ شناخت و خاطره ای از شهرستان ندارند و دوم ایجاد کلاس های آمایش سرزمین و رابطه آن با توسعه برای مدیران بومی است در غیر این صورت باید تنها در آلبوم های خانوادگی اثری از شهر رفسنجان پیدا کرد.

آلبوم خانوادگی/مسلم حاج عبداللهی

برچسب ها:
رفسنجان،روراستی،مسوولان،غیربومی،آلایندگی،مس
دیدگاه‌ها
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط روراستی منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

 • نادر

  موضوع وقتی جالبتر می شود که بدانیم بعد از این همه ستم که در ۳۰ سال اخیر به طبیعت و مردم و محیط زیست رفسنجان بوسیله شرکت مس وارد شده تازه مقداری هم که بعنوان کمک یا جبران آلودگی پرداخت می کنند سر از کرمان و سیرجان در می آورد مگر گل گهر سیرجان بابت عوارض چیزی به رفسنجان پرداخت می کند که سرچشمه باید این مقدار از اعتبار را به سیرجان بدهد؟ تحقیق کنید تا ببینید سالانه دهها میلیارد تومان بعنوان تربیت بدنی و غیره به باشگاه مس کرمان با تیم های بی مایه ای که هیچ نقشی در ورزش ندارند هزینه می کنند مگر کرمان هم در ماجرای سرچشمه آلودگی محیط زیست داشته است ؟ حرف زیاد است ولی همه مشکلات از بی عرضگی مسئولان رفسنجانی عارض می شود. لعنت بر کسانی که به مردم خیانت می کنند.

  رفسنجان بی کس

  مسئولان ما آمار ریال واریزبحسابشونو دارن که پیامک براشون میا و خقوق پسرشون را مس بحسابش می ریزه

  رفسنجان بی کس

  حق حساب که برسه همه جیز عالی است

  شهروند رفسنجان

  احسنت ما مردم رفسنجان و حومه از رسانه ها ی شهرستان و کشوری میخواهیم در برابر این خیانت و ظلم به محیط زیست و انسانهای حال و آینده کوتاه نیایند چون از مسئولین خیری ندیدیم جز توجیه و ماله کشی انگار نه انگار مردم نماینده ای برای گرفتن حق و حقوق شان انتخاب و به مجلس فرستاده اند.....

  ehsan

  احسنت کاملا صحیح