معاون وزیر بهداشت خبر داد:

آغاز برنامه ملی حذف هپاتیت c از ایران و اجرای پایلوت آن در رفسنجان

  • شناسه خبر: 47559
آغاز برنامه ملی حذف هپاتیت c از ایران و اجرای پایلوت آن در رفسنجان

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت گفت: برنامه ملی حذف هپاتیت C از ایران را داریم که در رفسنجان به صورت پایلوت انجام می شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت گفت: برنامه ملی حذف هپاتیت C از ایران را داریم که در رفسنجان به صورت پایلوت انجام می شود.

به گزارش “روراستی” رضا ملک‌زاده ظهر امروز در حاشیه بازدید از دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان و مرکز کوهورت با اشاره به نقش‌آفرینی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در تحقیقات و پژوهش‌های علمی اظهار داشت: بنابراین تصمیم گرفتیم یکی از برنامه‌های پژوهشی و تحقیقاتی در رابطه با درمان بیماری هپاتیت C را در رفسنجان آغاز کنیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت بیان کرد: برنامه ملی حذف هپاتیت C از ایران را داریم که در رفسنجان به صورت پایلوت اجرا می‌شود تا آن را به طور کامل در این شهرستان ریشه‌کن کنیم و سپس در کل کشور نیز کم کم آن را حذف کنیم.

وی عنوان کرد: با مسؤولان شهر و دانشگاه علوم پزشکی و خیران این برنامه‌ریزی انجام شده تا به مدت سه سال هپاتیت  C را از رفسنجان حذف کنیم و برنامه‌ریزی‌های دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان و وزارت بهداشت در این راستا از هفته آینده در این شهرستان آغاز می‌شود.

ملک‌زاده علت انتخاب رفسنجان برای ریشه‌کنی و حذف هپاتیت C را وجود دانشگاه علوم پزشکی فعال و خیرانی دانست که می‌توانند در این زمینه کمک‌های بسزایی داشته باشند.

وی ادامه داد: این کار هزینه‌بر است و در این شرایط احتیاج به کمک‌های مردمی و دولت است تا به طور کامل این بیماری حذف شود.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: کشور ایران از نظر بیماری هپاتیت C  جزء پا‌ک‌ترین کشورها است و میزان شیوع آن کمتر از ۰٫۵ درصد در کل کشور است و ۸۵ تا ۱۰۰ هزار نفر ایرانی مبتلا به  هپاتیت C  هستند که امیدواریم  تا ۹۰ درصد افراد مبتلا را درمان و این بیماری  را ریشه‌کن کنیم.

ملک‌زاده خاطرنشان کرد: معمولاً هزینه شناسایی و درمان فرد مبتلا ۳ میلیون تومان است و برای اجرای برنامه حذف هپاتیت  C  همه هزینه‌هایش را با کمک دولت و کمک‌های مردمی داریم.

وی در رابطه با کمبود داروهای بیماری‌های پیوندی یادآور شد: داروهای بعد از عمل پیوند فوق‌العاده گران هستند، در ایران این داروها را با قیمت مناسب تهیه می‌کنیم و در اختیار بیماران قرار می‌دهیم.

ملک‌زاده اظهار کرد: با اینکه در شرایط تحریم هستیم و به ویژه در تحریم‌های بانکی قرار داریم اما این مسأله نتوانسته در تأمین این داروها خللی به وجود آورد.

 

برچسب ها:
ایران رفسنجان ریشه کنی هپاتیت
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط روراستی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :