رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان با اشاره به فوت ۴ خانم بر اثر آنفلوآنزا در این شهرستان گفت: در بیمارستان علی‌بن ابیطالب (ع) وضعیت حاد نیست و بخش‌ قرنطینه ایجاد شده؛ ۶۰ مورد بستری هستند و تعدادی در آی سی یو بستری اند.

به گزارش “روراستی” علی اسماعیلی‌ندیمی امروز در جلسه کمیته سلامت و امنیت غذایی این شهرستان اظهار داشت: آنفلوآنزا ویروس وحشی و خطرناکی است که انتظار اینکه موارد مرگ و میر ناشی از آن در کشور بیشتر شود، وجود دارد.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان بیان داشت: از نظر وضعیت بستری در بیمارستان علی‌بن ابیطالب (ع) مشکلی نداریم و برای بیماران بستری مشکل دارویی هم نداریم.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد موارد آنفلوآنزا راحت درمان می‌شود و مشکلی ندارد، افزود: به خانم‌های باردار بیشتر رسیدگی می‌شود چون خطر مرگ و میر بالاست و بیماران مزمن ریوی هم باید پیشگیری کنند چون با عفونت ساده ممکن است از دست بروند.

اسماعیلی‌ندیمی خاطرنشان کرد: در بیمارستان علی‌بن ابیطالب (ع) وضعیت حاد نیست و بخش‌ قرنطینه ایجاد شده؛ ۶۰ مورد بستری هستند و تعدادی در آی سی یو هستند و سه مورد در آی سی یو اطفال بستری هستند.

وی عنوان داشت: پیک درگیری آنفلوآنزا اطفال را پشت سر گذاشتیم، ۱۷ کودک بستری هستند.

فوت ۴ خانم بر اثر آنفلوآنزا در رفسنجان

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان با اشاره به اینکه چهار مورد فوتی ناشی از آنفلوآنزا در رفسنجان داشتیم که یک زن باردار تبعه افغانستانی ۱۸ ساله و سه خانم ۷۰، ۶۰ و ۵۰ ساله که سابقه بیماری مزمن قلبی ریوی و دیابت داشتند، ادامه داد: بیمارستان کاملا آماده است و می‌توانیم دو بخش را تعطیل و بخش قرنطینه را توسعه دهیم.

وی ابراز داشت: در خصوص تعطیلی مدارس به هیچ عنوان نیاز نیست و تصمیم‌گیری با شورای آموزش و پرورش است؛ تا ۱۵ دی‌ماه درگیر اپیدمی خواهیم بود.

اسماعیلی‌ندیمی با بیان اینکه برای واکسیناسیون هیچ‌وقت دیر نیست، اضافه کرد: هیچ توصیه‌ای برای مصرف سرپایی نداریم که بازار سیاه راه بیفتد و سودجویی شود.

رضاعلی سلطان‌خواه معاون غذا و دارو دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان تأکید کرد: مردم بدون نسخه درخواست دارو از داروخانه‌ها نداشته باشند.

احمد جمالی‌زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی رفسنجان بیان داشت: اوج آنفلوآنزا هفته قبل بود.

ورود کود مرغی بدون مجوز ممنوع/کانون بیماری در رفسنجان نداشتیم

محمود مقامی رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان رفسنجان گفت: آنفلوآنزا فوق‌حاد پرندگان کانون‌هایی در کشور داشته که معدوم می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: در رفسنجان کانون بیماری نداشتیم و تلفات در مرغداری‌ها آزمایش می‌شود.

مقامی به استفاده از کود مرغی در باغات پسته اشاره کرد که از سراسر کشور به رفسنجان منتقل می‌شود و ادامه داد: برای حمل کودمرغی باید مجوز باشد ضمن اینکه پست‌های قرنطینه در این زمینه ایجاد شده است.

بخش دیگری از این جلسه به بررسی مصوبات جلسه قبل انجامید.

فعالیت کوره‌های ذوب مس و مهاجرت به شهرهای دیگر/کوره‌ها تعطیل شوند

مصطفی بخشی بخشدار مرکزی رفسنجان به فعالیت کارگاه‌های ذوب مس در حومه غربی و شهرک هزارواحدی اشاره کرد و بیان کرد: این موضوع موجب مهاجرت از شهرک نفت به شهرهای دیگر شده و اعتراضاتی در پی دارد.

قربی رئیس محیط‌‌زیست رفسنجان در این خصوص اظهار داشت: بعضی از این کوره‌ها تعطیل شدند و تعدادی که فعال هستند به دلیل این بوده که مواد تخلیه کرده بودند و مقرر شد ظرف مدت یک ماه باری که تخلیه کردند را سروسامان دهند و بعد از اخذ مجوز با نصب فیلتر می‌توانند فعالیت کنند.

وی ابراز کرد: اگرچه اگر فیلتر هم داشته باشند مکان فعالیت‌شان مناسب نیست.

مجید فصیحی‌هرندی فرماندار رفسنجان بیان داشت: سلامتی مردم شوخی نیست اگر فعالیت این کوره‌ها غیرمجاز بوده و برای سلامتی مردم خطرآفرین باشد باید تعطیل شوند اگر تکرار کنند  شرکت مس نباید به این افراد مواد اولیه دهد.

انتهای پیام/