حجت‌الاسلام علی عارفی یکی از دوستان و همرزمان سردار شهید سلیمانی از رفاقت ۳۰ ساله‌ای صحبت می‌کند که با حاج‌قاسم در تمام مدت جبهه و زندگی شخصی داشته که تمام لحظه لحظه آن خاطره بوده است.

به گزارش روراستی، حجت‌الاسلام علی عارفی یکی از دوستان و همرزمان سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمان از رفاقت ۳۰ ساله‌ای صحبت می‌کند که با «حاج قاسم» در تمام مدت جبهه و زندگی شخصی داشته که تمام  لحظه لحظه آن خاطره بوده است.

شهید حاج قاسم سلیمانی در تمام مدت زندگی‌اش خداوند را شاهد بر خود می‌گرفت و تسلیم او بوده و قلب ایشان لبریز از عشق و صفای خداوند بوده است، که علی عارفی آن را دلیل محبوبیت ایشان در میان اقشار مختلف جامعه اعم از مسلمان و غیر مسلمان می‌داند.

همرزم حاج‌قاسم با بیان اینکه ایشان بنده‌ای بود که کوچک و عیال خداوند بوده است، اظهار کرد: بزرگ‌بینی و نخوت در حاج‌قاسم راه نداشت، خودش را کوچک و خادم مردم معرفی می‌کرد از نظر وی مردم عیال و خانواده خداوند هستند بنابراین خودش را کوچک خداوند می‌دانست.

عارفی با اشاره به خاطره‌ای که در آن شهید سلیمانی حتی به حقوق موجودات پیرامون خود توجه می‌کرد، گفت: در راه بازگشت از شهر رابر کرمان برای استراحت در گوشه‌ای از جاده توقف کردیم و محافظ همراه ایشان زیراندازی را بر روی چمن پهن کرد.

وی ادامه داد: هنگام نشستن بر روی زیرانداز با واکنش سریع شهید سلیمانی روبه‌رو شدیم و از نشستن بر روی آن امتنا کردیم و وقتی دلیل آن را جویا شدیم با بیان اینکه «برای راحتی خودمان قصد نابودی این گیاهان را داریم» اشاره کرد.

مخالفت شدید حاج‌قاسم با بازرسی عزاداران در بیت‌الزهراء

عارفی، حاج قاسم را فردی خودساخته که دنیا در نظر او محقر و کوچک بود، معرفی و اظهار کرد: حدود سه سال قبل که شرایط ایشان جدی‌تر و امنیتی شود وسیله نقلیه حاج قاسم وانت و گاهی موتورسیکلت کهنه‌ای بود که سوار بر آنها می‌شد.

وی از خاطره او که سال قبل در مراسم شهادت حضرت زهرا (س) در بیت‌الزهراء برگزار شد، گفت و افزود: برای امنیت شهید سلیمانی تعدادی از خانم‌ها تصمیم گرفتند مقابل در ورودی خانم‌ها بازرسی قرار دهند.

وی ادامه داد: شهید سلیمانی وقتی از ماجرا اطلاع پیدا کرد با برخورد تندی مانع از انجام کار شد و عقیده داشت این کار توهین به عزاداران حضرت زهرا (س) است.

همرزم شهید سلیمانی با اشاره به زندگی ساده و بی‌آلایش ایشان خاطرنشان کرد: سردار سپهبد حاج‌قاسم سلیمانی بدون شک به حوالی درجه سلمان و مالک اشتر رسید حتی به درجه مالک اشتری حضرت علی (ع) هم رسید و بنابراین شعار مالک اشتر حضرت آقا صرف یک شعار خالی نیست.

عارفی با بیان اینکه با شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی نه تنها برای جوانان ایرانی بلکه برای تمام جوانان حق‌طلب جهان، انقلابی دیگر به‌وجود امده است، گفت: تشییع پیکر پاک شهدای مقاومت در بغداد با حضور بیش از ۱۰ هزار نفر انجام شد به‌گونه‌ای که که برنامه‌ای از قبل برای تشییع در این شهر وجود نداشت و فقط در شهر کاظمین و کربلا می‌بایست تشییع صورت می‌گرفت.

نگاه سیاسی سردار شهید سلیمانی مطابق با نگاه و نظر ولایت فقیه

وی نگاه سیاسی سردار شهید سلیمانی را مطابق با نگاه و نظر ولایت فقیه دانست و افزود: سردار شهید سلیمانی اهل جناح و حزب خاصی نبود و فقط براساس نظرات و دستورات ولایت فقیه عمل می‌کرد.

عارفی، حاج‌قاسم را به عنوان یک شخص ولایت‌پذیر انقلابی دانست و تصریح کرد: سردار شهید سلیمانی ولایت فقیه را عامل رستگاری و عاقبت بخیری معرفی می‌کند و از همه می‌خواهد در جامعه در مسیر مقام معظم رهبری حرکت کنند.

دوست و همرزم شهید سلیمانی در پاسخ به اینکه آیا بعد از شهادت سردار شهید سلیمانی در انقلاب خلأ وجود ایشان احساس می‌شود، اظهار کرد: در اخرین دیدار با ایشان این جمله که « شهادت بعضی افراد مفیدتر از زنده بودنشان است» را بیان کردند و الان با شهادت ایشان نه تنها خلا ایجاد نمی‌شود بلکه شاهد هستیم خون ایشان باعث اتحاد محکم‌تر بین اقشار مختلف جامعه و کشورها شده است.

وی ادامه داد: شخص ابومهدی المهندس که در کنار سردار سلیمانی به شهادت رسید از فرماندهان تراز اول لشکر بدر زمان  جنگ هشت ساله دفاع مقدس بود.

عارفی با اشاره به خصوصیات فردی ابومهدی المهندس افزود: از نظر تقوا و پرهیزکاری انسانی کم نظیر بود، اهل آرامش و صبر بود و سعی می‌کرد در برابر بعضی از  تصمیمات دولت عراق براساس مصلحت تند وارد نشود.

سرتیپ قاآنی تربیت شده مکتب حسینی است

وی با اشاره به حضور سرتیپ پاسدار اسماعیل قاآنی قبل تر از شهید سلیمانی در سپاه قدس عنوان کرد: مدتی به عنوان فرمانده خدمت می‌کرد اما با ورود سردار شهید سلیمانی در پشت سر ایشان قرار گرفت و مطیع فرمان ایشان شد.

عارفی با بیان اینکه فرمان‌پذیری سرتیپ قاآنی از شهید سپهبد سلیمانی نمونه‌ای از تربیت فرهنگ حسینی است، ادامه داد: سرتیپ پاسدار قاآنی مردی مخلص است که از نظر درایت، سیاست، ولایت‌پذیری و نظامی و شناخت منطقه شاگرد سردار سپهبد سلیمانی بوده است.

وی در پایان با بیان این مطلب که بنا به فرموده امام خمینی (ره): «خون شهدا همیشه تقویت کننده مسیر انقلاب بوده است»، خاطرنشان کرد: محور مقاومت تقویت خواهد شد.

منبع؛ خبرگزاری فارس