رهایی دوباره کودکان خیابانی در شهری که خواست بدون گدا باشد

 • شناسه خبر: 42015
رهایی دوباره کودکان خیابانی در شهری که خواست بدون گدا باشد

طرح جمع‌آوری متکدیان بیش از دو سال پیش در رفسنجان اجرا شد و کودکان کار و خیابانی زیادی در این طرح جمع‌آوری شد و مدت‌ها بود که سر چهارراه‌ها دیگر اثری از آن‌ها نبود ولی با رهاشدن طرح، کودکان هم در شهر رها شدند و چهره شهر همچون گذشته نازیبا شد.

طرح جمع‌آوری متکدیان بیش از دو سال پیش در رفسنجان اجرا شد و کودکان کار و خیابانی زیادی در این طرح جمع‌آوری شد و مدت‌ها بود که سر چهارراه‌ها دیگر اثری از آن‌ها نبود ولی با رهاشدن طرح، کودکان هم در شهر رها شدند و چهره شهر همچون گذشته نازیبا شد.

به گزارش “روراستی” در این شهرستان جمعیتی بالغ بر ۶۰ هزار تبعه افغناستانی ساکن هستند که کودکان زیادی هم دارند و همواره شاهد حضور این کودکان که معضلات فراوانی را در شهر ایجاد کردند، هستیم.

اما کودکانی از این اتباع وجود دارند که در فروشگاه‌های بزرگ و کوچک به عنوان شاگرد کار می‌کنند و حقوقی می‌گیرند تا کمک خرج خانواده خود باشند به قول یکی از این بچه‌ها پدرشان می‌گوید: خوتان باید خرج خودتان را در بیاورید همین‌طور عده‌ای هم در چهارراه‌ها و پیاده‌روها، کوی و برزن یا تکدی‌گری می‌کنند یا کالایی مانند دستمال‌کاغذی و …را در دست دارند و می‌فروشند.

در جایگاه‌های سوخت، شیشه‌شوی و یک تکه پارچه در دست دارند و شیشه خودروها را پاک می‌کنند که یا رانندگان به آن‌ها پولی می‌دهند یا با کمال خودخواهی از کنار وی رد می‌شوند و پوزخندی به این کودک بی‌گناه که قربانی نادانی والدینش شده است، می‌زنند.

یادم می‌آید ماه رمضان بود دو تا از همین کودکان کار که از اتباع بودند سر چهارراه دستمال‌کاغذی می‌فروختند این دو کودک در حالی که سن و سال کمی هم داشتند روزه بودند در گرمای ظهر کالای خود را هم می‌فروختند یکی از این بچه‌ها گفت تا زمانی که تمام دستمال‌کاغذی‌ها را نفروختیم نباید برگردیم.

اما عده‌ای از همین کودکان که کودکان خیابانی هستند قربانی جرائمی می‌شوند که توسط افراد سودجو صورت می‌گیرد آن‌ها به سمت بزه‌هایی می‌روند که شاید جبران آن به سختی انجام شود اما چون رها هستند در دامی می‌افتند که مجرمان برای آن‌ها پهن کردند و گرفتار می‌شوند.

طرح جمع‌آوری متکدیان بیش از دو سال پیش در رفسنجان اجرا شد و کودکان کار و خیابانی زیادی در این طرح جمع‌آوری شد و مدت‌ها بود که سر چهارراه‌ها دیگر اثری از آن‌ها نبود ولی با رهاشدن طرح، کودکان هم در شهر رها شدند و به سمت فروشندگی و بعضا تکدی‌گری روی آوردند و چهره شهر همچون گذشته نازیبا شد.

حرف و حدیث‌هایی در مورد طرح مذکور انجام شد و پس از گذشت چند ماه امروز جلسه ساماندهی کودکان خیابانی در دفتر معاون فرماندار برگزار شد.

در این جلسه هر کدام از اعضا کار را گردن دیگری می‌انداختند و جو به گونه‌ای فرار از مسؤولیت بود.

قانون و دستگاه قضایی هر جا نیاز به حمایت بوده ورود کرده است

حسین رئیسی دادستان عمومی و انقلاب رفسنجان در این جلسه با اشاره به اینکه موضوع کودکان خیابانی در کل کشور مطرح است و متأسفانه اقدامی که در عمل قابل دفاع باشد در این رابطه انجام نشده اظهار داشت: قانون و دستگاه قضایی هر جا نیاز به حمایت بوده ورود کرده است.

وی بیان داشت: با توجه به قانون، یگان‌ها و نهادهای متولی امر حتما با مشورت سازمان‌های مردم‌نهاد که در این زمینه فعالیت می‌کنند برنامه‌ریزی کنند و کارهای اجرایی را ما پیگیری می‌کنیم.

دادستان عمومی و انقلاب رفسنجان تصریح کرد: کودکی که با این سن و سال کم کار انجام می‌دهد بستری برای ایجاد جرائم برایش فراهم است و بچه قربانی جرم می‌شود.

وی ادامه داد: دستگاه‌های متولی اتاق عملیاتی داشته باشند و کار را انجام دهند در یک بازه زمانی مشخص نتیجه کار بررسی و هر ارگانی بازخواست شود که چه کاری انجام داده است.

رئیسی‌نژاد خاطرنشان کرد: مسؤولیت این مسائل متوجه نهادهای حاکمیتی است اما خیریه‌ها برای اینکه باری از دوش جامعه بردارند ورود کردند و قابل تقدیر است.

مشکلات اقتصادی و افزایش جمعیت کودکان کار و خیابانی

وی ابراز داشت: به طور مثال در حوضچه‌هایی که در سطح شهر وجود دارند خطر برق‌گرفتگی دارند و همیشه شاهد حضور کودکانی هستیم و این خطر توسط ارگان مربوطه باید برطرف شود که نشان می‌دهد همه ما مسؤولیم و باید کارمان را به نحو احسن انجام دهیم.

این مسؤول قضایی با اشار به اینکه کوتاهی‌ها موجب بروز مسائل و معضلات می‌شود و اگر تاکنون کاری که باید انجام می‌شد به خوبی انجام نشده که درگیر مسائل و مشکلات هستیم، عنوان کرد: با وجود مسائل اقتصادی قابل پیش‌بینی نیست که چه جمعیتی بر آمار کودکان خیابانی و کار افزوده شود.

محمود حیدری رئیس اداره بهزیستی شهرستان رفسنجان هم با تأکید بر اینکه مقوله کودکان کار و خیابانی از هم جداست، اظهار داشت: باید شرایطی که موجب شده کودکان کار و خیابانی پدید آیند بررسی شود و هدف توانمندی این کودکان باشد.

سیدکاظم حسینی‌پور رئیس آموزش و پرورش رفسنجان نیز تصریح کرد: نباید کارها سلیقه‌ای انجام شود نتیجه بدعمل کردن می‌شود مسائل و مشکلاتی که امروز با آن درگیر هستیم.

وی بیان داشت: پدیده کودکان خیابانی ثمره این است که برای این موضوع هیچ کار نکردیم.

اما آنچه در این جلسه حائز اهمیت بود تفکیک کودکان کار و خیابانی ایرانی و افغانستانی بود که البته درصد کودکان کار و خیابانی اتباع خیلی بیشتر از کودکان ایرانی است و این نکته را احمد جمالی‌زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی مطرح کرد که ساماندهی در این زمینه با جمع‌آوری دقیق اطلاعات صورت گیرد.

انتهای پیام/بمی نژاد

برچسب ها:
دیدگاه‌ها
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط روراستی منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

 • اریا

  بشوره

  اریا

  به همشهریان عزیز که میگن کار نیست..کار خیلی هم هست خدا کنه آدم چیز کارکردن داشته باشه..توناز نعمت بزرگ شدین توقع کار پشت میزی دارید..توقع دارید دولت بیاد اونجاتونم بسوزه..عجبا

  سپهر

  می دونید چرا اشغال جمع کن زیاد شده و کاغذ گران شده؟؟؟؟؟؟افاغنه قیمت ضایعات از جمله کاغذ را برده اند بالا و شرکتهای تبدیلی مجبورند گران بخرند

  سامان

  چرا باز کافه قلیون ها زیاد شده و پارک ها هم شده منبع دود قلیونی ها

  رضا

  سلام.افاغنه فرصت سوزهای اشتغال در شهر و تغییر دهنده بافت جمعیتی الخصوص در روستاها اجاره بیش از ۲۰۰۰هزار خانه روستایی به اتباع بیگانه فاجعه بار هست