حجت الاسلام ارجمند:

ثبت «مؤسسه» به جای حوزه علمیه سفیران هدایت خلاف شرع است/رمضانی پور پاسخگو باشد

 • شناسه خبر: 56877
ثبت «مؤسسه» به جای حوزه علمیه سفیران هدایت خلاف شرع است/رمضانی پور پاسخگو باشد

حجت الاسلام ارجمند استاد حوزه و دانشگاه و عضو شورای شهر رفسنجان گفت: بدیهی ترین و حداقل تبعات ثبت مؤسسه به جای حوزه علمیه، غیر قانونی و خلاف شرع بودن آن است که قطعا اداره ثبت رفسنجان و امام جمعه سابق باید در این خصوص پاسخگو باشند که چرا بر خلاف قانون، مدرسه علمیه سفیران هدایت رفسنجان را که باید زیر نظر شورای گسترش حوزه های علمیه ثبت می شد به عنوان یک موسسه به ثبت رساندند.

حجت الاسلام ارجمند استاد حوزه و دانشگاه و عضو شورای شهر رفسنجان گفت: بدیهی ترین و حداقل تبعات ثبت مؤسسه به جای حوزه علمیه، غیر قانونی و خلاف شرع بودن آن است که قطعا اداره ثبت رفسنجان و امام جمعه سابق باید در این خصوص پاسخگو باشند که چرا بر خلاف قانون، مدرسه علمیه سفیران هدایت رفسنجان را که باید زیر نظر شورای گسترش حوزه های علمیه ثبت می شد به عنوان یک موسسه به ثبت رساندند.

به گزارش روراستی، در پی انتشار مطالبی در خصوص حوزه علمیه سفیران هدایت برای اینکه شهروندان با جزئیات تأسیس این حوزه علمیه و مسائلی که برای آن به وجود آمده بیشتر آشنا شوند با حجت الاسلام ارجمند یکی از روحانیون قدیمی و با سابقه رفسنجان که در نهادهای مختلف از جمله ۱۴ سال نماینده ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان مسؤولیت هایی داشته و تقریبا همه با او آشنایی دارند، گفت وگویی انجام دادیم.

حجت الاسلام ارجمند اظهار داشت: سنگ بنای حوزه علمیه سفیران هدایت رفسنجان در مقطع سطح ۲ یعنی کارشناسی از سال ۱۳۸۰ توسط مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عباس پورمحمدی و تعدادی از معتمدین و خیرین رفسنجان از جمله آقایان اعتمادی، خادم الحسینی، دکتر حسینی، صفری، سلمه ای، محمدزاده و تعداد دیگری از روحانیون شهرستان رفسنجان گذاشته شد و زمین حوزه نیز توسط آموزش و پرورش به حوزه اهدا شد.

وی ادامه داد: با کمک تعدادی از خیرین، نهادها و حوزه علمیه قم، ساخت آن آغاز شد و کم کم ساختمان اول آن تکمیل شد، البته بعدها با توجه به قانون ارائه زمین به قیمت دولتی به حوزه های علمیه و معافیت حوزه های علمیه از پرداخت هزینه های پروانه شهرداری به جز بر و کف، شاهد اخذ زمین های مختلفی از اوقاف تا زمین شهری و مردم برای حوزه با عناوین مختلف همچون ساخت حوزه سطح عالی با هدف تاسیس سطح ۳ یا همان کارشناسی ارشد حوزه، ساخت منازل اساتید و طلاب و سایر امور اقتصادی همچون ایجاد منابع پایدار برای تامین هزینه های حوزه علمیه سفیران هدایت رفسنجان بوده ایم.

ریشه اصلی تأسیس حوزه سفیران تبلیغ دین بوده است

حجت الاسلام ارجمند هدف از تشکیل سفیران هدایت را تربیت طلاب، طی دوره های فشرده درسی حوزه برای تامین امام جماعت مساجد شهر و تربیت مبلغ زود بازده، طی پنج سال دانست و افزود: ریشه اصلی این تأسیس تبلیغ دین مبین اسلام و مذهب تشیع اثنی عشری است.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص نحوه اداره حوزه سفیران هدایت توضیح داد: مقدار کمی از هزینه تغذیه طلاب توسط حوزه کرمان واریز می شود و همچنین کمک هزینه اساتید، کارکنان و مدیران نیز مقدار کمی از طرف مدیریت حوزه کرمان واریز می شود و هزینه های عمرانی نیز مقداری از بودجه های عمرانی ملی و مقداری نیز از بودجه های عمرانی استانی تامین می شود. علاوه بر این شرکت هایی مانند مس یا شهرداری و گل گهر و بلاخره مردم عزیز از محل وجوهات یا کمک ها این هزینه ها را تامین می کنند. البته حوزه های علمیه تا به حال نتوانسته اند به خود کفایی مالی برسند و هنوز راه درازی در پیش دارند.

استاد حوزه و دانشگاه رفسنجان نسبت به سلسله مراتب تأسیس حوزه بیان داشت:  اخذ مجوز حوزه علمیه از اخذ مجوز دانشگاه بسیار طولانی تر و دشوارتر است . ابتدا باید درخواست اولیه به مدیریت حوزه علمیه استان داده شود و سپس اگر استان موافقت کرد درخواست به مدیریت حوزه های علمیه کل کشور ارسال می شود و در صورت تایید مرکز مدیریت حوزه های علمیه، درخواست تاسیس به شورای عالی حوزه های علمیه و سپس به شورای گسترش حوزه های علمیه ارسال می شود و در صورت تایید شورای گسترش، مجوزی موقت برای مدرسه صادر می شود و بعد از ارزیابی یکساله گزارشی به مرکز مدیریت ارسال می شود که آیا این مدرسه توانایی لازم را برای تربیت طلبه دارد یا خیر؟ در صورت تایید نهایی، مجوز مدرسه صادر شده و برای مدرسه کد نهایی صادر می شود.

وی افزود: نهایی شدن، مستلزم این است که شورای گسترش توانایی لازم را از همه نظر در آن حوزه علمیه دیده باشد و اجازه شروع به کار را صادر کند و مدرسه علمیه سفیران هدایت رفسنجان از سال ۸۰ مجوز های لازم را اخذ کره است.
حجت الاسلام ارجمند در پاسخ به این پرسش که آیا غیر از مجوزی که شورای گسترش حوزه های علمیه صادر می کند مدارس علمیه نیازمند به اخذ کد اقتصادی و یا شناسه ملی هستند، این موضوع را منتفی دانست و گفت: مدارس علمیه به این چیزها نیازی ندارند، مگر اینکه بخواهند کارهای اقتصادی انجام بدهند یا املاکی را به نام حوزه که یک شخصیت حقوقی است بزنند که آن موقع نیاز به شناسه ملی و کد اقتصادی پیدا می کنند.اصولا هر نوع ثبت حقوقی حوزه ها، طبق قوانین جمهوری اسلامی باید با اشراف، اطلاع و تحت مجوز شورای گسترش حوزه های علمیه صورت بگیرد.

هر نوع ثبت حقوقی می تواند مقدمه ای برای یک کار اقتصادی و تملیکی باشد

عضو شورای شهر رفسنجان سؤال دیگری  مبنی بر اینکه چرا حوزه علمیه سفیران هدایت رفسنجان که از سال ۸۰ از شورای گسترش کد دریافت کرده بوده است، بعد از امامت جمعه آقای رمضانی پور و در سال ۹۱ نیاز به ثبت حقوقی و دریافت شناسه ملی و کد اقتصادی پیدا می کند، همچنین  آیا او تحت لوای نام حوزه، قصد انجام کارهای اقتصادی را داشته، ابراز کرد: دلیل این کار را باید از حاج آقای رمضانی بپرسید!
شاید بتوان گفت که هر نوع ثبت حقوقی می تواند مقدمه ای و دلیلی برای یک کار اقتصادی و یا تملیکی باشد.
وی اضافه کرد: طبق ماده ۳۹، ۱۴ و ۱۶ اساسنامه شورای عالی حوزه های علمیه، مصوب سال ۱۳۷۴ که به تایید مقام معظم رهبری حفظه الله و مراجع عظام تقلید رسیده است و ماده ۲ اساسنامه شورای گسترش حوزه های علمیه مصوب ۱۳۸۲ ادارات ثبت موظف هستند که با معرفی شورای گسترش اقدام به ثبت ملی و صدور کد اقتصادی برای حوزه های علمیه کنند، بدین گونه ادارات ثبت موظف هستند که نوع شخصیت حقوقی را (مدارس علمیه) و سازمان ثبت کننده را (حوزه علمیه) قید کنند.

حجت الاسلام اجمند خاطرنشان کرد: در خصوص حوزه سفیران هدایت رفسنجان تا جایی که بنده در اسناد ملاحظه کردم، این موارد رعایت نشده  است.  بدیهی ترین و حداقل تبعات این کار، غیر قانونی و خلاف شرع بودن آن است. که قطعا اداره ثبت رفسنجان و امام جمعه سابق باید در این خصوص پاسخگو باشند که چرا بر خلاف قانون، مدرسه علمیه سفیران هدایت رفسنجان را که باید زیر نظر شورای گسترش حوزه های علمیه ثبت می شد را به عنوان یک موسسه به ثبت رساندند.

آقایان قصد فروش حوزه علمیه سطح ۳ را به شهرداری داشتند/مخالفت شد

وی در پاسخ به این سؤال که آیا با این گونه ثبت، اجازه نقل و انتقال اموال و مستغلات و …را خواهند داشت،بیان داشت: بله، همانطور که آقایان طبق اسناد، قصد فروش حوزه علمیه عالی سطح ۳ را به شهرداری داشتند و این قصد با مخالفت اعضای محترم در شورای شهر روبه رو شد.

حجت الاسلام ارجمند در ادامه تصریح کرد: حوزه های علمیه بر دو بخش هستند؛ حوزه های علمیه تولیت محور که طبق وقف تولیت اداره می شوند و توسط تولیت وقف شده اند و غیر قابل تغییر کاربری می باشند. اما ریاست آنها همیشه در دست تولیت وقت می باشد و حوزه های علمیه مردم محور که با همت مردم، شرکت ها، نهادها، ارگانها ، ادارات و همکاری مردم و مسئولین شهر و بسیج تمام امکانات شهر به شکل فعلی درآمده اند . این گونه حوزه ها صاحب و متولی خاصی ندارند و بهترین گزینه برای مسئولیت آنها ائمه جمعه هستند. البته الان هم که حاج آقای رمضانی پور امام جمعه نیستند. به نظر می رسد، دارد مقدمات تحویل حوزه علمیه سفیران هدایت را به امام جمعه جدید رفسنجان حجت الاسلام و المسلمین عسکری انجام می دهد و تغییر و تحول ها و حساب های مالی، دفتر اخذ سهم امام و وجوهات، و …را برای تحویل آماده می کند. ان شاءالله!!

اما سؤالی دیگری که مطرح شد این بود که چرا طلاب رفسنجان با این وضع فقر با نماز و روزه استجیاری روزگار می گذرانند در حالی که حوزه سفیران بودجه های کلانی از معادن گرفته تا خانه هایی که در قم، تهران و مشهد دارد و این همه دارایی و املاک دارد، گفت: اموالی که وقف شده اگر وقف طلاب شده باید صرف زندگی طلاب شود اگر وقف گسترش حوزه شده باید در جای خودش هزینه شود و این موضوع به نوع وقف و طریقه مدیریت افراد بر می گردد.

انتهای پیام/

برچسب ها:
حجت الاسلام ارجمند حوزه علمیه رفنسجان سفیران هدایت عباس رمضانی پور
دیدگاه‌ها
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط روراستی منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :
 • اکبری

  آقا الان بلاخره چی شد؟ مال و اموال حوزه پس گرفته شد؟ با رمضانی برخورد قضایی شد؟ یا نه؟ لقمه چرب بوده ، مردم رو سیاه می کنند و با هم می خورند؟. جالب ترین رمضانی این بوده که غیر از خوردن اموال مردم و بیت المال، از اموال خدا هم نگذشته و بهشت خدا رو هم متری یک میلیون تومن به مردم بدبخت می فروخت!! . اینها با این کارهاشون دین برای مردم نگذاشتند!!!! هیهات

  حسینی

  مردم خیلی به آقای رئیسی امیدوار بودند. پس چی شد؟ چرا اینقدر تعلل می کنند؟

  کامران

  اگه یه آخوند که خودش نماینده ی رهبری بوده پته ی این امام جمعه رو روی آب نریخته بود. الان به سرتا پای نظام فحش می کشیدم اما معلومه که هنوز هم آخوند خوب پیدا میشه. باید ببینیم رئیسی جزء کدوم آخوندهاست؟

  مسعود

  من رفسنجانی نیستم اما یعنی یه نفر از مسئولین این شهر جن زده به اندازه این حاج آقا غیرت نداشته که بیاد دو کلمه حرف حساب بزنه ؟ اصلا امام جمعه اش چرا خوابش برده؟ فکر کنم باید لقب ترسوترین مردم ایران رو بدهند به رفسنجانی ها، اگه این اتفاق توی شهر ما افتاده بود تا الان مردم خودشون به حسابش رسیده بودند. لذا دو احتمال داره اول اینکه مردمش ترسو هستند و دوم اینکه فساد توی این شهر بی داد میکنه که صدای کسی در نمیاد. و این دزدها اینقدر پول دارند که همه رو خریدند.

  غیرتمند

  رفسنجانی ها صبور هستند ولی بلانسبت الاغ نیستند. هر غلطی تا الان کردین باید تقاص پس بدید. یا میرین زندان یا رفسنجان رو براتون زندان می کنیم

  خادم

  خادم الحسینی و صفری بدونند با طناب پوسیده رمضانی نباید توی چاه برن، چون قراره این طناب بریده بشه. زودتر خودشونو نجات بدن و اموال مردم رو برگردونند. وگرنه جاشون توی رفسنجان نیست.

  قابض الارواح

  آقای رمضانی زودتر تمامش کنید و به این سوء استفاده ها پایان دهید در غیر اینصورت عواقب آن را توسط مردم رفسنجان خواهید دید. والله ما از یک ریال از اموال حوزه نمی گذریم. بشین و ببین

  علی

  از قوه قضائیه و دستگاه های ذیربط خواستار بررسی عملکرد و خیانت های آقای رمضانی در رفسنجان هستیم

  عزرائیل

  حسین صفری و رمضانی پور سالهای سال برای این و اون گفتن رد صلاحیت بدلیل عدم التزام عملی به دین مبین اسلام غافل یا خائن به اینکه خودشون هیچ زمان التزامی به دین اسلام نداشتند.

  یا علی

  با سلام ممنون از پیگیری قبلا هم شاهد فروش زمین های مصلی تحت عنوان قطعه ایی از بهشت بوده ایم که مدارکش هم موجود است امید واریم با پیگیری های شما کسانی که به اسم دین تجارت میکنند به سزای اعمال خود برسند

  رحمت

  شاید میدونین ولی یه عالمه از همین آخوندای بیچاره تو این حوزه ای که باید برای تحصیلشون وقف شده باشه دارن روز و شبشونو می‌ذارن و درس میخونن تا برا دین قدمی بردارن، اما یکی مثه این رمضانی ذهن این طلبه ها و مسئولین حوزه رو یه جوری بار آورده که الان احساس میکنن اگه از رمضانی دفاع نکنن آسمون به زمین میاد و هر جور شده می‌خوان کارای خلاف شرع و خلاف قانون این آدم بی آبرو رو توجیه کنن خدایی باید یه جوری امثال این رمضانی رو افراد متدین و علمای شهر و مسئولین دغدغه مند رسواش بکنن که کسی دل نکنه اینطوری حق خوری کنه...

  اشرفی

  نمیدونم جواب فرزندان رو چی بدیم که بهشون میگیم به فکر قیامت و اون دنیا باشید میگن از کجا معلوم که قیامتی باشد.اگر قیامتی بود امام جمعه این کار ها رو نمیکرد

  محمد

  تناقض بین گفتار و رفتار اینجور افراد هست که باعث بدبینی مردم به خصوص نسل جوان نسبت به دین و افراد مذهبی شده.کاش مسئولین حوزه علمیه قم و دادگاه ویژه روحانیت و قوه قضائیه اقدامی کنند

  مهدیس

  از اینکه یک تبلیغ کننده ی دین دست به چنین کاری زده بسیار متاسف و دلگیر شدم.امیدوارم که مسئولین مربوطه فکری کنند که دیگر چنین اتفاقاتی نیافتد

  Pedram

  باورم نمیشه توی حوزه که محل پرورش افرادی باید باشه که به فکر مردم باشن و بار از دوش مردم بردارن ، یکی خودشو اینجور صاحب حق بدونه و اموال مردم بدبختو اینطور بالا بکشه به نام خودشو رفیقاش ثبت کنه. اگه بقیه حامیاش خودشونو از کنار این رمضانی عقب نکشن ، اون روزی که رسوا میشه ، آبروی اونا رو هم میبره. خیلی زشته واسه رفسنجونیا که ساکت نشستن و هیچی نمیگن به این رمضانی و دار و دسته ‌ش

  مجید

  الان باید نمازهایی رو که پشت سر این شخص خوندیم قضا کنیم.چون امام جمعه و جماعت باید عادل باشه و با این مدارک عدالت از ایشان ساقط شده.

  زهره

  وقتی توی شهر به این کوچیکی این اتفاقا میفته توقع دارین تو کل کشور این اختلاسا و دزدی ها نباشه؟ متاسفام برای اقای رمضانی که دم از حق الناس و ساده زیستی و بیت المال و روز قیامت میزد...خدا ازت نگذره

  کمالی

  خیلی زشته که یه نفر توی لباس پیامبر برخلاف قانون یه حوزه رو با عنوان موسسه و به نام خودشون به ثبت برسونه! یه مصلی هم که ساختید اما خیلی از مردم هنوز ناراضی هستن چون چندتا از مصالح فروشا هنوز پولاشونو نگرفتن. چی میگن اینایی که از رمضانی و امثال اون دفاع میکنن چه اعتماد به سقفی هم دارن...

  زهرا

  همه ی اینا تازه گوشه ای از خرابکاری های رمضانیه... منتظر خبرای داغ تری باشین

  واحدی

  خداوند رهبر معظم انقلاب رو حفظ کند ،که شر این دزد رو از سر مردم رفسنجان کم کردند. ان شاء الله آقای رئیسی هم این مفسد اقتصادی را محاکمه و در زندان به زنجیر بکشند.

  رحمان

  اینکه اقای رمضانی در لباس روحانیت و نماینده ی رهبر در شهر دست به چنین اقداماتی زده باعث شده خیلی از افراد نسبت به دین و رهبری بدبین بشن ... کاش مسؤلین حوزه و جامعه روحانیت و قوه قضاییه دست به اقدامی بزنن

  جمال

  خیلی سخته واسه ما مردم که ببینیم اداره ثبتی که مطالبات قانونی ما رو برامون ثبت نمی‌کنند، چطور یه حوزه به این بزرگی رو بر خلاف قانون به ثبت رسوندن؟!

  اکرم

  با سلام در عجبم که خود این شخص دم از روز قیامت و حیف و میل بیت المال و حق الناس میزند و خودش به این راحتی میخوره....گرگ در لباس میش...

  علیجانی

  دلیل عزل ناگهانی این گرگ در لباس میش رو هم فهمیدیم که چیه؟

  گندمک

  همه ی اونایی که این اقای رمضانی رو تایید کردن در گناهش شریک هستن،،واقعا چه کسانی اونم اقای صفری که کلی تسبیح از آب میکشه،،خدا میدونه تو چه کارهای دیگه ای شریک بودن و چقدر دزدی کردن و مردم بیچاره دستشون از همه جا کوتاه

  امیر

  با تشکر از خبر گزاری روراستی که این اخبار رو منتشر می کنه باید این موضوع حتما برسی بشه و جلوی این مال مردم خور ها گرفته بشه

  محمد

  پناه بر خدا کسانی که باید دغدغه شان‌کار فرهنگی باشد رفتند دنبال کار اقتصادی هر کسی نون امام زمان رو بخورد ولی بجای دغدغه دین دنبال کار اقتصادی باشد قطعا مورد عاق امام زمان قرار میگیرد

  A

  امیدواریم آقای رئیسی با این گونه تخطی ها برخورد ویژه ای بکند زیرا دین مردم را تهدید می‌کند

  A

  امیدواریم آقای رئیسی با این گونه تخطی ها برخورد ویژه ای بکند زیرا دین مردم را تهدید می‌کند

  عبدالمجید

  دادگاه ویژه روحانیت کجاست تا حفظ آبروی جامعه عزیز روحانیون را بکند و با اینگونه معظلات جامعه برخورد نماید

  رضائی

  مگه حوزه علمیه قم مرده که این آدم ناحسابی اینجور داره مال مردم رفسنجان رو اختلاس می کنه، آقای رئیسی حتما پدرش رو در میاره

  کشاورزی

  ضمن تشکر از این خبرگزاری که واقعیت های زیر پوست شهر را خارج از جناح سیاسی اطلاع رسانی می کند. تا مردم با چهر واقعی آقایان حسین صفری و عباس رمضانی پور آشنا شوند و از عمل زشت ایشان که سوء استفاده از دین و اسلام برای مال اندوزی و ستم به سایرین است عبرت گیرند.

  آفتاب

  واقعا که در آخرالزمان هستیم و آدما دارن غربال می شود و این بزرگان هم از این قاعده مستسنی نیستند چون قرار نیست این آدما که ناخالصی دارن و خطا کرده اند در لیست پیروان حضرت قرار گیرند.

  سلگی

  خدا رحمت کنه آشیخ محمد هاشمیان رو که دزد نبود، مال مردم خور نبود،منافق نبود، تا زمانی هم که زنده بود دفتر نساخت، بلکه خونه اش دفترش بود. توی تمام ایران هم اعتبار داشت، همیشه هم اولین کسی بود که از مقام معظم رهبری دفاع می کرد، چون قبل از انقلاب طلبه شده بود، برای مال و مقام طلبه نشده بود، امام هم دوستش داشت، اما امثال رمضانی بعد از انقلاب آخوند شدند و همه هدفشون رسیدن به قدرت بود، و بعد از به قدرت رسیدن هم وقتی اخلاق نباشه بعدش فساد میاد.

  جعفری

  رمضانی آخوندی بود که توی تجارت پسته و ملک بود نمی دونم چرا شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با پیشنهاد افراد ساده لوحی مثل شیخ عباس سلمه ای و دکتر حسینی به یکباره اون رو امام جمعه قشم و بعد هم رفسنجان کردند. آخه این آدم چه سابقه اجرایی داشت؟ که شهر بزرگی مثل رفسنجان رو به این آدم سپردند. این آدم کجا آزمایش التزام عملی به ولایت فقیه رو گذرونده بود؟ وقتی اعمالی بر خلاف اون از این آدم سر میزنه که نمی تونم اینجا بگم

  کرمانی

  حوزه علمیه گرمان و قم چرا هیچ نظارتی نداشته اند؟ آیا آنها هم در این جرم شریک بوده اند؟

  ناهید

  لطفا فعالیت های اقتصادی که آقای رمضانی انجام داده اند را نیز ذکر کنید.

  سعید

  لطفا اسناد را با وضوح بیشتری ارائه بفرمایید که بتوان به آنها استناد کرد.

  هادی

  هر فرد دیگری این کارها و تخلفات را انجام داده بود، الان زیر تیغ دادگاه بود. اما گردن ایشان کلفت تر از آن است که حتی آقای رئیسی قدرت محاکمه وی را داشته باشند.

  شاهد

  چطور ثبت رفسنجان بر خلاف قوانین کشور این کار را انجام داده است؟ و چگونه آقایان صفری و خادم با آقای رمضانی هم کاسه شده اند؟

  محمود

  اگر رمضانی پور طبق این اسناد تا فروش ملک روبری سفیران هم پیش رفته بوده، قطعا باید هر سه نفر موسس بازخواست و محاکمه شوند. از کجا معلوم دست اندازی در سایر املاک و شرکتها نکرده اند.