قصه ناتمام حمله سگ های ولگرد به مردم رفسنجان

 • شناسه خبر: 61183
قصه ناتمام حمله سگ های ولگرد به مردم رفسنجان

مدت زیادی‌ست که معضل سگ‌های ولگرد در رفسنجان بیداد می‌کند و به گفته مسؤولان بهداشت، رفسنجان رتبه بالایی در زمینه آمار بیماری هاری در کشور را داراست.

مدت زیادی‌ست که معضل سگ‌های ولگرد در رفسنجان بیداد می‌کند و به گفته مسؤولان بهداشت، رفسنجان رتبه بالایی در زمینه آمار بیماری هاری در کشور را داراست.

روراستی/زهرا بمی نژاد: ساعت هفت صبح است، سکوتی همه‌جا را فرا گرفته و فقط صدای گام‌های من و مادرم در خیابان به گوش می‌رسد؛ هر چند دقیقه‌ای یک موتورسیکلت یا خودرو از خیابان عبور می‌کند و سکوت را می‌شکند و دوباره سکوت حاکم می‌شود.

مادر پیرم ذکرگویان و خودم در حالی که بسته کتاب‌هایی که برای جلسه آماده کرده بودم در دست داشتم و در حرکت بودیم که مادر را به منزل برسانم، (مادر تنهاست و شب‌ها به منزل ما می‌آید).

ناگهان یک قلاده سگ سیاه رنگ را دیدیم که به سمت ما می‌دود، با حفظ خونسردی به راهمان ادامه دادیم، ناگهان صدای فریاد مادرم بلند شد، سگ به مادرم حمله‌ور شد و زیر گلوی او را چنگ زد، بسته کتاب را رها کردم و خواستم  مشتی خاک بردارم که به صورت و چشامان سگ بریزم که ما را نبیند و بتوانیم فرار کنیم، اما سگ که گویی تا از ما به او سودی نرسد رهایمان نمی‌کند! به سرم حمله کرد و چنگال‌هایش را در سرم فرو برد.

هیچ امیدی نداشتم و نگاهم به مادرم بود که دوباره مورد حمله آن سگ قرار نگیرد و خودم را درگیر کردم، از بخت بد ما خیابان آن روز خیلی خلوت بود، امیدی جز خدا نداشتم تا از این مهلکه نجات پیدا کنیم، در همین حین موتورسیکلتی که راکب آن از همسایگان برادرم بود ایستاد و سگ با دیدن آن فرار کرد و من و مادرم غرق در خون، نشستیم و از اینکه آن موتوری به‌عنوان فرشته نجات ما، من و مادر را از چنگال‌ها و دندان‌های آن سگ وحشی و ولگرد نجات داده بود، پروردگارمان را شکر کردیم.

به بیمارستان رفتیم و آمپول‌ تزریق کردیم که اگر سگ ناقل بیماری باشد ما را درگیر نکند.مادرم به‌شدت سینه‌اش مجروح شده بود و در سر خودم هم دو سوراخ بر اثر حمله آن سگ با دندادن‌هایش ایجاد شده بود.

آن روز به‌خیر گذشت اما مانند ما چند نفر دیگر قرار است روزها و شب‌ها دچار چنین حادثه ای شوند؟

این صحبت‌های خانمی بود که چند روز قبل این حادثه برایش رقم خورده بود و با خبرنگار ما در میان گذاشت.

اما مدت زیادی‌ست که معضل سگ‌های ولگرد در رفسنجان بیداد می‌کند و به گفته مسؤولان بهداشت، رفسنجان رتبه بالایی در زمینه آمار بیماری هاری در کشور را داراست.

افزایش آمار حیوان گزیدگی نسبت به سال قبل

حیوان‌گزیدگی آمار بالایی در رفسنجان دارد که اکثرا توسط سگ‌های ولگرد بوده است، سال گذشته کودکی تقریبا دو ساله در شهر سرچشمه بر اثر حمله سگ جان خود را از دست داد و طی یک ماجرای عجیب یک قلاده سگ در یک روز چندین نفر از جمله یک پیرزن و پیرمرد را در شهر رفسنجان مورد حمله قرار داد و در نهایت توسط یکی از شهروندان کشته شد.

در کشکوئیه هم مدتی پیش یک قلاده سگ ولگرد صورت یک مرد جوان را گاز گرفته بود که از ناحیه دهان به‌شدت مجروح شده بود و ماجراهایی از این قبیل در نوق و دیگر مناطق شهرستان.

این‌ها داستان‌هایی‌ست که تمام‌شدنی نیست؛ چون مسؤولان مربوطه هیچ برنامه دقیق و منظمی برای معضل سگ‌های ولگرد ندارند و فقط با نشستن در جلسات ساماندهی، حرف می‌زنند و حرف، و در عمل از جمعیت سگ‌های ولگرد کم که نمی‌شود؛ بلکه روز‌به‌روز شاهد افزایش جمعیت این سگ‌ها هستیم.

یکی از شهروندان به خبرنگار ما گفت: یک روز به قصد خرید با دختر کوچکم درب خانه را که باز کردم با تعدادی سگ مقابل منزل مواجه شدم، خریدم واجب بود و باید حتما می‌رفتم، دل را به دریا زدم و با ترس و لرز ماشین را از خانه بیرون آوردم و به سرعت درب را بستم و رفتم.

به فروشگاه مورد نظر رسیدم خواستم پیاده شوم، تعدادی سگ در جوی آب نزدیک فروشگاه پرسه می‌زدند، دخترم از ترس جیغ کشید و نظر رهگذران را جلب کرد، چند نفر آمدند و سگ‌ها را از محل دور کردند تا ما به فروشگاه برویم و در مرحله رفتن به منزل هم دوباره با سگ‌های زیادی مقابل منزل مواجه شدیم؛ مدت ۴۰ دقیقه با دخترم در خودرویمان نشستیم تا همسرم آمد و وارد منزل شدیم و این کار همیشگی ماست که هر زمان قرار است به خانه برویم ترس و وحشت از قبل به جانمان می‌افتد.

در یکی از محله‌های شهر رفسنجان (رستم‌آباد) هم مدتی است که یک قلاده سگ وحشی امان اهالی محله را بریده است، اهالی می‌گویند یک سگ ولگرد که پشتش زخمی و از دهانش کف می‌ریزد ترس به جانمان انداخته و هر بار که می‌خواهیم از منزل خارج شویم با ترس و حشت زیاد است و از شهرداری تقاضای رسیدگی دارند.

به گفته سیدمحسن نژادقادری مدیرگروه بیماری‌های واگیردار و غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان آمار حیوان گزیدگی در ۵ ماه اول  امسال ۷۴۴ مورد بوده که مردم برای دریافت واکسن مراجعه کردند و این در حالی‌ست که نژادقادری آمار این مدت را در سال ۱۳۹۹، ۶۱۸ نفر عنوان می‌کند.

با مقایسه این آمار افزایش موارد حیوان گزیدگی را نسبت به سال قبل مشاهده می‌کنیم که این زنگ خطر جدی را نباید نادیده گرفت.

با توجه به اینکه در هر کوچه و خیابان که می‌رویم سگ‌های ولگرد به‌صورت تکی و گله‌ای امنیت محله‌ها را به خطر انداختند؛ می‌طلبد مسؤولان مربوطه در شهرداری نسبت به حل این معضل برنامه جدی و قوی اجرا کنند تا شاهد این حوادث ناگوار نباشیم.

انتهای پیام/

برچسب ها:
حمله سگ های ولگرد حیوان گزیدگی سگ های ولگرد محله های رفسنجان هاری
دیدگاه‌ها
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط روراستی منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :
 • الهام

  من نه تنها کل گزارش شما بلکه امار و ارقام شمارو به شدت زیر سوال میبرم

  الهام

  با این شدت حمله که نوشتن زنده موندنشون محال بود در ضمن خیلی از ابن سگ ها بی صاحب نیستن سگ های صاحبدار هستند که فرار میکنند تا کی میخواهید به این مدل تخریب ادامه بدید؟ چیکارکنند؟ بکشن؟ خانم بمی نژاد لطفا خواهشا با من تماس بگیرید من شمارو توجیه کنم که با کشتار وضع بدتر میشه و بهتر نمیشه ای کاش کمی مطالعات به روز علمی داشتید و بعد درباره موضوعی یادداشت می نوشتید

  الهام

  خبرنگار کاملا بی تخصص نوشتن من خوشحال میشم بتونم شخصا با خانم بمی نژاد صحبت کنم درام نوشتید خانم بمی نژاد؟ یه مقدار غیرواقعی نیست؟

  نادر

  پس شورای شهر چکار میکنه ؟ با این همه ادعا هیچکدام از شوراهایی که تا حالا بودن برنامه ای برای سرو سامان دادن به این معضل خطرناک ندارن . بعید میدونم این شورا هم کاری انجام بده چون اول کاری عوض یا علی گفتن برای ساختن ، وقتشون گذاشتن برای مچ گیری از شورای قبلی .