مسمومیت 28 نفر با گاز منواکسید کربن در رفسنجان

  • شناسه خبر: 6365
مسمومیت 28 نفر با گاز منواکسید کربن در رفسنجان

رئیس مرکز فوریت های پزشکی رفسنجان گفت : سال گذشته 28 نفر بر اثر گاز منواکسید کربن مسموم شدند که با همکاری اورژانس های 115 شهرستان و انتقال این افراد به بیمارستان بهبود یافتند و از خطر مرگ نجات یافتند. دکتر سید محسن مرتضوی در گفتگو با خبرنگار روراستی افزود : هر ساله همزمان با […]

رئیس مرکز فوریت های پزشکی رفسنجان گفت : سال گذشته 28 نفر بر اثر گاز منواکسید کربن مسموم شدند که با همکاری اورژانس های 115 شهرستان و انتقال این افراد به بیمارستان بهبود یافتند و از خطر مرگ نجات یافتند.
دکتر سید محسن مرتضوی در گفتگو با خبرنگار روراستی افزود : هر ساله همزمان با شروع فصل سرما و استفاده از وسایل گرمایشی احتمال مسمومیت باگاز منواکسید کربن افزایش یافته که تعداد زیادی را به کام مرگ کشانده و صدها نفر را راهی بیمارستان می کند.
وی با بیان اینکه سال 92 در مورد گازگرفتگی در رفسنجان آمار فوتی نداشتیم تصریح کرد : گرچه این امر نسبت به چند سال گذشته که چند نفر فوت کردند کاهش چشمگیر داشته اما مردم نسبت به ایمنی وسایل گازسوز آشنا شوند تا دچا حوادث ناگوار نشوند.
مرتضوی گفت : این گاز به علت سوختن ناقص تمامی سوخت های آلی (گاز طبیعی ، بنزین، نفت سفید، چوب، بنزین و….) تولید شده و کاملاً بی رنگ، بی بو ، بی مزه بوده و به عنوان قاتل خاموش شناخته می شود.
او علائم مسمومیت با گاز منواکسید کربن را شامل سردرد، تهوع و استفراغ برشمرد و افزود : در صورت ادامه تماس با گاز co علائم شدیدتری مثل خواب آلودگی ، تنگی نفس ، کاهش سطح هوشیاری و تشنج ظاهر شده و در صورت ادامه تماس منجر به مرگ می شود.
دکتر مرتضوی با اشاره به اینکه هیچ درمانی در منزل برای مسمومیت با co وجود ندارد و تمامی افراد مشکوک به مسمومیت باید به مراکز درمانی مراجعه کنند بیان کرد : بیدار بودن و یا به نظر هوشیار بودن می تواند نشانه های کاذب بهبود باشد.
رئیس مرکز فویت های پزشکی رفسنجان اصول ایمنی و پیشگیری از گاز گرفتگی ومسمومیت با گاز co را چنین عنوان کرد : قبل از استفاده از وسایل گاز سوز به توصیه های مراکز ذیصلاح مثل اداره ی گاز و سازمان آتش نشانی توجه فرمایید و بهترین راه پیشگیری نصب یک هشدار دهنده گاز co در خانه بخصوص در محل خواب می باشد.
وی افزود : سیستم های گرمایی مانند بخاری ،آبگرمکن و … باید سالانه بوسیله یک کارشناس متخصص بازرسی شوند و از تعمیر آنها بوسیله افراد غیر مجرب ویا اعضای خانواده خودداری شود.
دکتر مرتضوی توصیه کرد : اگر لوله ی دودکش بخاری شما سرد است دلیل بر خارج نشدن محصولات احتراق وگازهای سمی از دودکش می باشد که دراین صورت ضمن رفع نقص، بطور موقت قسمتی از درب و یا پنجره را باز نمایید.
وی در توصیه ای دیگر افزود : استفاده از وسایل گرمایی استاندارد در پیشگیری از مسمومیت از اهمیت بالایی برخوردار است وبخاری های بدون دودکش به هیچ عنوان از تولید گاز منو اکسید کربن جلوگیری نمی کند.

برچسب ها:
رفسنجان، روراستی، گازگرفتگی
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط روراستی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :