به کارگیری اتباع بیگانه فاقد کارت در اجرای پروژه ها ممنوع است/ آیا انتقاد شهروندان نسبت به استفاده از اتباع بیگانه در پروژه ها به جاست؟

  • شناسه خبر: 68299
به کارگیری اتباع بیگانه فاقد کارت در اجرای پروژه ها ممنوع است/ آیا انتقاد شهروندان نسبت به استفاده از اتباع بیگانه در پروژه ها به جاست؟

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان رفسنجان گفت: چنانچه کارفرمایی به‌ویژه شرکت‌ها و کارخانجات اقدام به استخدام کارگران اتباع فاقد پروانه کار کنند، مشمول جریمه سنگین می‌شوند.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: چنانچه کارفرمایی به‌ویژه شرکت‌ها و کارخانجات اقدام به استخدام کارگران اتباع فاقد پروانه کار کنند، مشمول جریمه سنگین می‌شوند.

به گزارش روراستی، محمود شریفی رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان رفسنجان در گفت‌وگو با خبرنگار ما در خصوص به‌کارگیری اتباع بیگانه در اجرای پروژه‌ها اظهار کرد: کارگران اتباع اگر کارت کار داشته باشند برای کارهایی نظیر بنایی و کشاورزی مجاز هستند.

وی ادامه داد: اتباع از دفاتر کفالت در شهرستان مربوطه که زیر نظر وزارت تعاون هستند، کارت کار در شغل مربوطه را دریافت می‌کنند و دو دفتر در شهر رفسنجان در این زمینه وجود دارد.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان رفسنجان تصریح کرد: در دفاتر کفالت سامانه‌ای که کدبندی است تعریف شده و هرکدام از کدها باز باشند می‌توانند برای اتباع خدمات دهند و گاهی ممکن است برخی مشاغل را داخل کشور به اتباع بیگانه واگذار نکنند.

وی افزود: نظارت بر استفاده از اتباع در امور و پروژه‌ها، کارخانجات و کارگاه‌ها بر عهده اداره تعاون است و بازرسی توسط بازرسان ما صورت می‌گیرد. با توجه به اینکه کارگاه‌ها کد بیمه دارند به‌کارگیری اتباع در آن ممنوع بوده و مشمول جریمه می‌شوند و طی این سال‌ها در این خصوص مواردی داشتیم که منجر به جریمه شده و جریمه به‌کارگیری به ازای هر روز ۵ برابر حداقل دستمزد وزارت کار در آن سال است.

با توجه به انتقادات شهروندان مبنی بر به کارگیری اتباع افغانستانی در شهرداری، شریفی خاطرنشان کرد: در اجرای پروژه‌های شهرداری یکی، دو مورد بازرسی انجام شده و تعداد زیادی کارگران اتباع که البته کارت داشتند، مشاهده شد اما در صورتی که گاهی ممکن است کار پروژه‌ای باشد و کارگر فاقد کارت باشد که بحث تخصص و اورژانس بودن کار مطرح است.

وی اضافه کرد: مردم حق دارند نسبت به به کارگیری اتباع بیگانه انتقاد داشته باشند و هیچ توجیهی هم وجود ندارد، ما نیز بازرسی و پیگیری می کنیم و با موارد تخلف برخورد قانونی می کنیم.

شریفی در ادامه در پاسخ به پرسشی در خصوص آمار بیکاری در شهرستان رفسنجان، از ۱۶ هزار بیکار ثبت‌نام شده در مراکز کاریابی رفسنجان طی سال‌های گذشته سخن به میان آورد و گفت: برخی از این افراد شاغل شده‌اند اما اعلام نکردند و آمار بیکاران واقعی رفسنجان نیازمند به‌روز رسانی دارد.

با توجه به اینکه جوانان رفسنجانی حاضرند اورهال سرچشمه تن به سخت ترین کارها بدهند تا درآمدی داشته باشند، شهرداری رفسنجان هم می توانست  مانند شرکت مس سرچشمه فراخوان بدهد و در پروژه ها از جوانان شهرمان استفاده کند، مردم اگر از یک دستگاهی مطمئن باشند برای مشارکت در طرح ها استقبال می کنند.

برچسب ها:
اتباع بیگانه اداره کار رفسنجان شهرداری
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط روراستی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :