کاهش زادوولد در رفسنجان/ زنگ خطر پیری جمعیت به صدا در آمد

  • شناسه خبر: 73060
کاهش زادوولد در رفسنجان/ زنگ خطر پیری جمعیت به صدا در آمد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: با توجه به بحران و چالش جمعیتی که در کشورمان داریم و لزوم فرهنگسازی برای افزایش جمعیت اگر ائمه جمعه تمام خطبه‌ها را به موضوع جمعیت اختصاص دهند باز هم کم است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: با توجه به بحران و چالش جمعیتی که در کشورمان داریم و لزوم فرهنگسازی برای افزایش جمعیت اگر ائمه جمعه تمام خطبه‌ها را به موضوع جمعیت اختصاص دهند باز هم کم است.

به گزارش روراستی، عباس اسماعیلی پیش از ظهر امروز در نشست خبری در محل معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اظهار کرد: بیست‌وچهارم تا ۳۰ اردیبهشت هفته جمعیت نامگذاری شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان بیان کرد: در تمام دنیا بحران جمعیت را داریم، در کشور ما از دهه ۶۰ تا کنون نرخ باروری کلی از ۶.۳ به ۱.۶ رسیده است.

وی افزود: موضوع جمعیت به‌حدی مهم است که در کشورهای دنیا ازجمله کره جنوبی وزارت جمعیت تشکیل شده است.

اسماعیلی عنوان کرد: جمعیت سالمند ما در سال ۱۴۳۰ به ۳۰ درصد می‌رسد که چالش بزرگی در کشور ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه ۵ تا ۷ سال فرصت داریم از این بحران جمعیت خارج شویم، افزود: در حوزه بهداشت و درمان ۷۴ ماده قانونی داریم که تقریبا ۹۰ درصد قوانین در این حوزه اجرا شده است و در معاونت بهداشتی رفسنجان ۹۰ درصد قوانین جمعیتی به اجرا رسیده است.

این مسوول بهداشتی ابراز کرد: تک‌فرزندی، بدون فرزند بودن و افزایش جمعیت دختران مجرد آسیب‌هایی است که نباید نادیده بگیریم و باید چاره‌ای برای آن بیندیشیم.

وی خاطرشان کرد: رسانه در حوزه فرهنگسازی نقش بسزایی دارد که در حوزه افزایش جمعیت این نقش باید پررنگ‌ ایفا شود. با ایجاد فضای امیدوارکننده و با نشاط به سمت تبیین تبعات تک‌فرزندی و کاهش رشد جمعیت برویم.

اسماعیلی تصریح کرد: در حوزه چالش جمعیت دانشگاه علوم پزشکی به‌تنهایی نمی‌تواند موفق باشد بلکه سازمان‌های مختلف بایستی به اهمیت این چالش پی برده و کمک کنند.

وی گفت: اگر ائمه جمعه تمام خطبه‌ها را به موضوع جمعیت اختصاص دهند باز هم کم است.

حیدری کارشناس معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان نیز گفت: سال گذشته نرخ زادوولد در رفسنجان ۱.۶۳ درصد بوده که نسبت به سال

قبل کمتر بوده است و اگر اینگونه پیش برویم جامعه سالمندی خواهیم داشت.

وی به فعال‌بودن قرارگاه جمعیتی دانشگاه اشاره داشت و افزود: بحث جمعیت بحثی نیست که دانشگاه به‌تنهایی مدیریت کند بلکه می‌طلبد تمام نهادها وارد این موضوع موضوع و راهکار ارائه دهند.

وی متذکر شد: اگر روی تولدها کار می‌شود روی علل و عوامل مرگ‌ومیرها هم ازجمله تصادفات باید کار و ریشه‌یابی شود.

برچسب ها:
جمعیت رفسنجان زادوولد فرزندآوری
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط روراستی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

  • هادی صالح زاده

    سلام روراستی، در رفسنجان کاهش فقط مختص زاد و ولد نیست، فقط کافیست نظاره گر باشید در همه چیز کاهش داریم ،اصلا شهرمان شهر کاهشی است ،هیچ وقت در چیزی افزایش نداشتیم،