صنعت اسب

  • شناسه خبر: 961
صنعت اسب

به گزارش روراستی ، صنعت اسب در رفسنجان اوج گرفته است ؛ سیلمی یک اسب برای جفت گیری به سی میلیون ریال رسید،صاحبان اسبانی که در رفسنجان معرف هستند برای هر بار کشش مبلغ سی میلیون ریال دریافت می کنند . البته در بعضی شهرها این مبلغ نیز بالا تر می باشد.    اسب حیوانی […]

به گزارش روراستی ، صنعت اسب در رفسنجان اوج گرفته است ؛ سیلمی یک اسب برای جفت گیری به سی میلیون ریال رسید،صاحبان اسبانی که در رفسنجان معرف هستند برای هر بار کشش مبلغ سی میلیون ریال دریافت می کنند . البته در بعضی شهرها این مبلغ نیز بالا تر می باشد.اسب

 

 اسب حیوانی است که نیاز به مراقبت خوب و حساس و ظریف دارد. لذا برای پرورش اسب وجود دانش مدیریت تولید مثل و پرورش بسیار ضروری است.

اسب به طور کلی در پایان سومین سال عمر خود بالغ می شود. در بعضی نژادهای خونسرد بلوغ زودتر از پایان سه سالگی بروز می نماید. مادیان ها معمولاً در سن سه سلگی پیش سیلمی ها رها می شوند. نریان معمولاً از سنین سه الی 20 تا 25 سالگی به عنوان سیلمی در جفتگیری و کشش مورد استفاده قرار می گیرند. در مراکز پرورشی این مدت به مراتب کمتر است. میانگین سن اسب 20-25 سال است. مراقبت های غیر اصولی و کار زیاد از عواملی هستند که عمر کوتاه اسب را به مراتب کوتاه تر می کنند. فقط اسبانی دیده شده اند که بیش از 30 و حتی تا 50 سال عمر داشته اند.
در مادیان ها میل به جفتگیری را “فحلی” می گویند. طول بارداری اسب 11 ماه می باشد. اگر مادیان بتواند در ماههای اولی به کار عادی  و معمولی خود ادامه دهد پس از مدتی از نظر وزن سنگین تر می شود و قدرت کاری و تحرک خود را از دست می دهد. لذا باید در ماههای آخر بارداری کار سبکی را به اسب داد. اما اغلب دیده شده است که حتی مادیان های باردار در حین کشیدن گاری و ارابه، کره به دنیا آورده اند.
مدت زایمان مادیان حدود 15-10 دقیقه به درازا می کشد. اغلب کره تک قلو به دنیا می آورد. در صورت دوقلو بودن یکی از کره ها معمولاً تلف می شود و یا هر دو کره از بین می رود. لذا مادیان های دوقلو زا چنداد مورد دلخواه اسب داران نیستند. بدن کره تازه به دنیا آمده از طرف مادر لیسیده می شود. دو سه ساعت بعد از زایمان کره از شیر گرفته شده و از مادر جدا می شود. برای این کار باید دقت زیادی اعمال نمود تا این کار به دقت و آرامی انجام گیرد. سپس کره بر اساس کاری که انجام می دهد نعل بندی می شود، بر پشتش زین گذاشته شده و رکاب و مهمیز زده می شود. سم کره ها باید از سنین یک و یا دو ماهگی تحت مراقبت قرار گیرد.
به طور کلی اسب باید در سن سه سالگی حرکت سریعی داشته باشد و به عبارتی چهار نعل برود و این کار باید بدون سوارکار باشد. در سال های اول نباید کار زیادی از اسب کشید در غیر این صورت کار بر روی تولید و نیروی اسب اثری منفی خواهد گذاشت. فقط اسب هایی که برای سواری و یا کورس  مورد استفاده قرار می گیرند به خاطر اینکه زودتر از معمول به رشد خوبی رسیده اند لذا باید در دومین سال خود به فعالیت های دقیق و منظم عادت کنند.

بعضی از مادیان های خونگرم مخصوصاً آنهایی که قد بلند و دارای دنده های پهن و فشرده ای هستند هنوز به سن سه سالگی نرسیده اند که باید کشش شوند. در نتیجه بارداری رشد این حیوانات متوقف می شود اما در مقابل نیاز به غذا بالا می رود و حیوانات قد کوتاه مانده و دارای دنده های گرد می شوند.

برچسب ها:
روراستی ، رفسنجان ،سیلمس ،اسب ،صنعت اسب،
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط روراستی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :