جاسوسی «سیا» از اموال هاشمی رفسنجانی

  • شناسه خبر: 2521
جاسوسی «سیا» از اموال هاشمی رفسنجانی

آسوشیتدپرس در طی گزارشی خبر داد که رابرت لوینسون، شهروند آمریکایی‌ای که نزدیک به هفت سال پیش در ایران ناپدید شد، در ماموریتی که رسما تائید نشده بود، برای آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، اطلاعات جمع می‌کرد. به گزارش روراستی به نقل از افکارنیوز، به دنبال ناپدید شدن لوینسون در سال ۱۳۸۵٬ سه مامور سیا […]

آسوشیتدپرس در طی گزارشی خبر داد که رابرت لوینسون، شهروند آمریکایی‌ای که نزدیک به هفت سال پیش در ایران ناپدید شد، در ماموریتی که رسما تائید نشده بود، برای آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، اطلاعات جمع می‌کرد.
به گزارش روراستی به نقل از افکارنیوز، به دنبال ناپدید شدن لوینسون در سال ۱۳۸۵٬ سه مامور سیا به دلیل استفاده از لوینسون در یک ماموریت جاسوسی تایید نشده٬ شغل خود را از دست داده‌اند و در عین حال سازمان سیا برای بازداشتن خانواده لوینسون از شکایت از این سازمان٬ ۲.۵ میلیون دلار به این خانواده پرداخت کرده است.
روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی می نویسد که لوینسون در زمان مفقود شدنش در ایران با سازمان سیا قرارداد داشته است و می‌افزاید که از اواخر سال ۲۰۰۷ (چندماه پس از مفقود شدن آقای لوینسون) از ارتباط  لوینسون با سازمان سیا آگاه بوده است. در بخشی از اسناد فاش شده در مورد جاسوسی لوینسون و اینکه این فرد زیرنظر سیا فعالیت می کرده است، لوینسون در پیامی تایید کرده است که ساعت ۸:۳۰ بعد از ظهر روز جمعه جزیره کیش را به مقصد دوبی ترک خواهد کرد! همچنین رقم قرارداد وی ۸۴هزار دلار بوده است.

قسمتی از گزارش نیویورک تایمز در مورد جاسوسی لوینسون از اموال هاشمی رفسنجانی بوده است. به نوشته نیویورک تایمز، باب لوینسون با ایران آشنا نبوده است، اما نهایتا در جزیره کیش دستگیر شد. بعد از ملاقاتش با یک فراری آمریکایی به نام داود صلاح‌الدین.

کسی که باب لوینسون را به ایران علاقه‌مند کرد و می‌توان او را رابط اصلی دانست، یک تهیه کننده سابق تلویزیونی به نام آیرا سیلورمن بود.

در سال ۲۰۰۲ سیلورمن به ایران رفته بود تا با داود صلاح‌الدین دیدار کند. او از صلاح الدین خواسته بود تا اطلاعاتی را از مسئولان ایرانی دراختیارش قرار دهد. او تاکیدویژه ای برای جمع آوری اطلاعات اموال هاشمی رفسنجانی داشت. سیلورمن توانست از طریق ارتباط تلفنی صلاح‌الدین و لوینسون را به یکدیگر معرفی کند. حتی باب لوینسون برای بررسی ادعاهای مطرح شده صلاح الدین درمورد اموال هاشمی رفسنجانی به تورنتو می رود و با اشنایی با یک تاجر لیتوانیایی سعی می کند تا به گروهی از ایرانیان نزدیک شود.

روزنامه نیویورک تایمز می‌نویسد که از سال ۲۰۰۷، از ارتباط لوینسون با ماموران سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا مطلع بوده اما به خاطر امنیت جانی او، از انتشار این مساله خودداری کرده بود.

به نوشته نیویورک تایمز، ناپدید شدن  لوینسون، برای سازمان سیا بحران‌ساز بود و سه مسوول این سازمان، شغل‌های خود را از دست دادند، چرا که از آقای لوینسون برای عملیاتی تایید نشده استفاده شده بود. لوینسون، عضو سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا نبود.

برچسب ها:
جاسوس رفسنجان روراستی سازمان سیاه
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط روراستی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :