سخنگوی وزارت خارجه ترکیه: حضور ایران در نشست ژنو 2 تاثیرگذار است

  • شناسه خبر: 2789
سخنگوی وزارت خارجه ترکیه: حضور ایران در نشست ژنو 2 تاثیرگذار است

روراستی / ‘لوونت گمرکچی’، سخنگوی وزارت امورخارجه ترکیه امروز چهارشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران به تلاش های مشترک سازمان ملل، آمریکا و روسیه برای برگزاری نشست ژنو 2 اشاره کرد و گفت: از نگاه ترکیه حضور ایران به عنوان یک کشور مهم منطقه ای در نشست ژنو 2 تاثیرگذار است. به گزارش رسانه […]

روراستی / ‘لوونت گمرکچی’، سخنگوی وزارت امورخارجه ترکیه امروز چهارشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران به تلاش های مشترک سازمان ملل، آمریکا و روسیه برای برگزاری نشست ژنو 2 اشاره کرد و گفت: از نگاه ترکیه حضور ایران به عنوان یک کشور مهم منطقه ای در نشست ژنو 2 تاثیرگذار است.

به گزارش رسانه های ترکیه ای، گمرکچی با تاکید بر اینکه ترکیه شرکت ایران را در نشست ژنو 2  موثر می داند، توضیح داد: مقامات ترکیه و ایران در باره موضوع سوریه تماس های نزدیکی با یکدیگر دارند.

این مقام مسئول یادآور شد که وزیران خارجه ایران و ترکیه در ماه های اخیر سه دیدار با یکدیگر داشته اند و آخرین آن نیز سفر “محمد جواد ظریف” وزیر خارجه ایران به استانبول در روز شنبه گذشته بود.

گمرکچی افزود: موضوع سوریه در تمامی دیدارهای وزیران خارجه ایران و ترکیه مطرح بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در پاسخ به پرسشی درباره تلاش های مشترک ایران و ترکیه برای متوقف کردن درگیری ها در سوریه گفت: دو کشور بر لزوم توقف درگیری ها در سوریه و اعلام آتش بس به ویژه در آستانه برگزاری نشست ژنو 2 تاکید دارند و در دیدارهای مقامات دو کشور این مساله نیز عنوان شده است اما بیش از اینکه تلاش و فعالیت مشترک دو کشور در این زمینه مورد بحث باشد تلاش های هر کشور با استفاده از کانال های ارتباطی خود در سوریه در این زمینه موضوع بحث است.

وی ادامه داد: ایران و ترکیه اعتقاد دارند که اعلام آتش بس در سوریه باید به عنوان یکی از اولویت ها مطرح شود و دو کشور به طور جداگانه اما همسو تلاش های خود را در این باره انجام می دهند.

گمرکچی در خصوص مباحث مطرح شده در دیدار اخیر وزیران خارجه ایران و ترکیه گفت : بحث و مذاکره در مورد مسایل دو جانبه و منطقه ای ، توافق در زمینه تشکیل شورای همکاری های عالی استراتژیک دو کشور ، رایزنی درباره دیدار ماه جاری رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه از تهران و نیز دیدار ماه آتی رییس جمهوری ایران از ترکیه و همچنین تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور از مباحث طرح شده در این دیدار بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در پاسخ به پرسشی پیرامون طرح مساله فساد و ارتشا در ترکیه در جریان دیدار وزرای امور خارجه ایران و ترکیه گفت: در مذاکرات فشرده بین وزیران خارجه دو کشور همانگونه که در مصاحبه مطبوعاتی نیز گفته شد چنین مساله ای مطرح نشد.

گمرکچی در مورد تشکیل نشست های مخالفان سوری در استانبول در روزهای اخیر و اختلاف نظر بین اعضای این شورا در مورد شرکت مخالفان در نشست ژنو 2 گفت: نشست مخالفان سوری از سه روز قبل در استانبول ادامه دارد و هر یک از اعضا دیدگاه های خود را بیان می کنند و در روند نشست ژنو 2 اعلام برخی نگرانی های مخالفان امری طبیعی است.

گمرکچی با ادعای اینکه دولت سوریه در آستانه نشست ژنو 2 حملات خود علیه مخالفان سوری را تشدید می کند و این نیز مایه نگرانی مخالفان است،گفت: تشدید حملات نمایانگر غیرصمیمی بودن دولت سوریه است.

گمرکچی با یادآوری اینکه بخشی از نیروهای مخالف سوری، مخالف شرکت در نشست ژنو 2 هستند، افزود: ترکیه شرکت مخالفان سوری در مذاکرات نشست ژنو 2 را ضروری می داند.//16

منبع: ایرنا

برچسب ها:
ترکیه رفسنجان روراستی ژنو2
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط روراستی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :