مشاهده یک گونه حیوان کمیاب به نام رودک عسل خوار در منطقه حیات وحش رفسنجان

  • شناسه خبر: 3727
مشاهده یک گونه حیوان کمیاب به نام رودک عسل خوار در منطقه حیات وحش رفسنجان

رییس اداره محیط زیست رفسنجان، از مشاهده یک گونه حیوان کمیاب به نام رودک عسل خوار در منطقه حیات وحش این شهرستان خبر داد. به گزارش روراستی، حبیب اکبری رودک عسل خوار از گونه های کمیاب است که به علت داشتن لانه قابل دسترس و آسیب پذیر و همچنین اعتقاد مردم بومی مبنی بر اثرات […]

رییس اداره محیط زیست رفسنجان، از مشاهده یک گونه حیوان کمیاب به نام رودک عسل خوار در منطقه حیات وحش این شهرستان خبر داد.

به گزارش روراستی، حبیب اکبری رودک عسل خوار از گونه های کمیاب است که به علت داشتن لانه قابل دسترس و آسیب پذیر و همچنین اعتقاد مردم بومی مبنی بر اثرات درمانی چربی این حیوان، نسل آن در معرض انقراض است.

وی با اشاره به اینکه زیستگاه این حیوان توسط انسان با کشاورزی، دامداری و حفر معادن تسخیر می شود، تصریح کرد: این حیوان از خانواده راسوها است و دست و پای کوتاه و سیاه، زیر بدن سیاه و روکش بدن سفید دارد.

وی ادامه داد: طول سر با تنه رودک عسل خوار 60 سانتی متراست.

اکبری، نام علمی این حیوان را mellivora caplsis عنوان کرد و افزود: زیستگاه جهانی این حیوان در فلسطین، شبه جزیره عربستان، ترکمنستان، شرق هند و قاره آفریقا است و علاقه شدید به خوردن عسل دارد.

وی تصریح کرد: این حیوان از لاشه حیوانات، تخم پرندگان و غیره تغذیه می کند و در آفریقا با پرنده عسل یاب همزیستی دارد بطوری که این پرنده پس از یافتن کندوی عسل با آوازخوانی، رودک عسل خوار را به خوردن عسل دعوت می کند.

رییس اداره محیط زیست شهرستان رفسنجان به وجود گونه های کمیاب حیوانات وحشی از جمله گربه کاراکال، پالاس و گربه وحشی، رد پای یوزپلنگ، هوبره، قوچ و میش و انواع پرندگان کمیاب در رفسنجان اشاره کرد.

وی اظهارکرد: حفظ حیوانات وحشی و افزایش جانوران کمیاب موجب ارتقاء میزان گردشگری در مناطق مختلف می شود.

وی گفت: چهار تن علوفه و دو تن گندم و جو در سال جاری از طریق کمک های شهرداری، شورای شهر و گروه دوستداران طبیعت تهیه و در منطقه حیات وحش رفسنجان برای حیوانات کمیاب توزیع شد.

اکبری، ادامه داد: قرار است برای تامین آذوقه پاییز و زمستان سال آینده حیوانات حیات وحش رفسنجان 10 تن علوفه و سه تن گندم و جو به ارزش 130 میلیون ریال توسط اعضای شورای شهر رفسنجان خریداری شود.

برچسب ها:
حیاط وحش رفسنجان روراستی
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط روراستی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :