مهمان‌های ناخوانده‌ای که حالا صاحبخانه شدند!/ رد پای اتباع در معضلات اجتماعی رفسنجان

 • شناسه خبر: 68743
مهمان‌های ناخوانده‌ای که حالا صاحبخانه شدند!/ رد پای اتباع در معضلات اجتماعی رفسنجان

در رفسنجان حدود ۸۰ هزار تبعه افغانستانی زندگی می‌کنند که اکثرا فاقد مجوز بوده و در هر بزه و جرمی که صورت می‌گیرد رد پای آنان پررنگ دیده می‌شود و نسل سوم‌ آنها روی کار آمده و خود را صاحبخانه می‌دانند.

در رفسنجان حدود ۸۰ هزار تبعه افغانستانی زندگی می‌کنند که اکثرا فاقد مجوز بوده و در هر بزه و جرمی که صورت می‌گیرد رد پای آنان پررنگ دیده می‌شود و نسل سوم‌ آنها روی کار آمده و خود را صاحبخانه می‌دانند.

به گزارش روراستی، این شهرستان رکوردار بیشترین حضور و سکونت اتباع در استان و شاید جنوب‌شرق کشور است.

اتباعی که حالا خودشان را عضوی از این کشور و شهروندان رفسنجانی می‌دانند و توقع‌شان در همه زمینه‌ها بالا رفته است. جمع زیادی از این اتباع غیرمجاز هستند که هرجا دست‌شان برسد خلافی از قتل و سرقت گرفته تا تخلفات رانندگی انجام می‌دهند.

از امکانات استفاده می‌کنند بدون آنکه مالیات و عوارضی بپردازند و مسائل امنیتی و اجتماعی زیادی در این شهرستان به‌وجود آورده‌اند.

روز اول به بهانه کار کشاورزی در این شهرستان حضور یافتند و باغداران با رأفت و مهربانی خانه هم در اختیارشان گذاشتند، باغ طلای سبز را به اتباع سپردند و در این بین اتباع با وفا هم کم نبودند و مالکان ضرر نکردند اما اتباعی هم خیانت کرده و بار خود را بستند و به جای دیگری مهاجرت کردند.

اکنون محصول پسته دستخوش تغییرت اقلیمی و جفای سرما و گرما و خشکسالی شده و دیگر به این همه کارگر نیاز نیست. شاید حجم محصولی که روی درخت هست فقط به حضور مالک باغ یا حداقل یک یا دو کارگر برای تعمیرات و رسیدگی کفایت کند پس دیگر بهانه‌ای برای ماندن اتباع نیست.

متأسفانه طی این سال‌ها بازار خرید و فروش پسته را هم در دست گرفتند و تجارت می‌کنند مانند یک تاجر ایرانی در شهر حجره دارند و کاسبی می‌کنند.

مرکز شهر در اختیار اتباع است و در هر کوچه و خیابان مرکز شهر اکثر ساکنان از اتباع هستند که مشکلات بهداشتی هم برای همسایگان ایرانی به‌وجود آورده‌اند که همواره شاکی هستند.

اگرچه موقعیت اتباع اقتضا می‌کرد که مورد لطف و محبت مردم ایران قرار بگیرند و به آنها جا و مکان بدهند تا کشورشان امن شود.اما در این در باغ سبزی که روز اول به اتباع نشان داده شده و حالا توان جمع کردنش نیست، همه اعم از مسؤولان و مردم دخیل هستند و اکنون وقت آن رسیده که چاره‌ای برای مهمانان ناخوانده داشته باشیم چراکه نسل سوم آنها روی کار آمده و سطح توقعات‌شان بالا رفته است.

به گفته فرماندار رفسنجان ۱۷۰ کارگاه ضایعاتی در رفسنجان داریم که بخش زیادی از آن مرتبط با اتباع است و این یعنی فقط در یک مورد سیم و کابل‌های سرقتی که سر از کارگاه‌های ضایعاتی در می‌آورند رد پای اتباع وجود دارد.

حسین رضایی مشکلات و معضلات فعلی شهرستان را حاصل کوتاهی‌ها در درازمدت می‌داند و موضوع اتباع را یک معضل امنیتی  اجتماعی بزرگ برای شهرستان عنوان می‌کند..

نماینده عالی دولت در رفسنجان می‌گوید: حضور اتباع دیگر برای شهرستان فرصت نیست بلکه یک تهدید بزرگ است چراکه طی این سال‌ها در وقوع جرایم خشن پیشتاز هستند و این حجم اتباع دیگر در شهرستان قابل تحمل نیست.

وی به این موضوع هم اشاره می‌کند که کشاورزی شهرستان نیاز به این میزان کارگر ندارد و تأکید می‌کند مازاد اتباع که از کشاورزی بیکار شده‌اند یا به سرقت روی می‌آورند یا سایر شغل‌ها را از ایرانی‌ها ربوده‌اند به‌ویژه در کارهای ساختمانی و نازک‌کاری.

فرماندار بیراه هم نمی‌گوید چراکه در ساختمان‌سازی کارگران ایرانی باید التماس کنند اما اتباع را به‌راحتی به‌کار می‌گیرند

رضایی معتقد است اتباع از یارانه‌ای که در سال به ایرانی‌ها تعلق می‌گیرد هم استفاده می‌کنند و این احجاف در حق ایرانی‌هاست.

اما سال ۱۴۰۱ اطلس اتباع در رفسنجان تهیه شد که به گفته فرماندار این اطلس هم دردی دوا نمی‌کند و باید نسخه‌ای اساسی پیچیده شود.

فرماندار می‌گوید: رفسنجان به اندازه دو یا سه شهرستان جنوبی اتباع را در خود جای داده و همواره درگیر مسائل آنان هستیم باید دغدغه شغل و مسائل دیگر برای اتباع داشته باشیم که از راه سرقت و دیگر موارد به فکر درآمد نباشند.

جابه‌جایی اردوگاه توسط شهرداری قدم بزرگی بود که حداقل اتباع از دل شهر بیرون شده و به خارج از شهر منتقل شوند تا اندکی از معضلات حضورشان کاسته شود، هرچند دوباره اتباع برای تهیه مایحتاج زندگی و یا کار دوباره به شهر برمی‌گردند اما جمعیت‌شان از دل محله شهرک یادگار امام کم می‌شود و مردم این منطقه که سال‌ها آرزوی آسایش و امنیت داشتند به آرزوی‌شان می‌رسند که امیدواریم هرچه زودتر مهمانشهر جابه‌جا شود

فرماندار رفسنجان از وجود خلأهای قانونی هم سخن به میان می‌آورد اما همراهی مردم و مسئولان را در ساماندهی اتباع مورد مهمی عنوان می‌کند.

وی تصریح می‌کند: بافت فرسوده باید با همکاری شهرداری از وجود اتباع تخلیه شود و صاحبان املاک باید به این مورد تمکین کنند، که اگر همچنان این بافت در اختیار اتباع باشد معضلات به قوه خود باقی می‌مانند.

فرماندار وجود هفت‌هزار دانش‌آموز اتباع را هم یادآور می‌شود که در کنار بچه‌های ایرانی درس می‌خوانند که گاهی روی رفتارو  لهجه فرزندان ایرانی‌ها هم تأثیرگذار هستند.

وی طرد سارقان اتباع به همراه خانواده‌هایشان از شهر را مطرح می‌کند که می‌تواند جریمه سنگینی برای آنان به‌حساب بیاید.

اگرچه طی این سال‌ها از قتل‌های متعدد، سرقت‌ها، ناامنی‌ها و سایر معضلات اجتماعی از سوی اتباع در رفسنجان شنیدیم و مسؤولان هم قول ساماندهی دادند و هنوز به نتیجه رسیده است، اما امیدواریم دستورالعملی برای گشودن گره کور این مهمانان ناخوانده که حالا ادعای صاحبخانه‌ای را دارند داده شود تا دیگر شاهد این همه معضل ریز و درشت از ناحیه اتباع نباشیم.

 

 

 

برچسب ها:
اتباع اتباع بیگانه غیرمجاز رفسنجان
دیدگاه‌ها
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط روراستی منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

 • اریا

  تمام کاسه و کوزه هارو سر افاغنه نشکنید مردم رفسنجان بدتر از اوناست..کرم خرما از خود خرماست

  حسن میرزابیگی

  باسلام علاوه برآنچه که ذکر شد متاسفانه خود بسیاری از افرادسود جوی ایرانی هم در این معضلات شریکند چراکه نه تنها املاک را به آنها کرایه میدهند که باعث مشکلات بهداشتی و اعصاب و روان برای دیگر ساکنان میشوند افاغنه بدون پروا به ازدیاد جمعیتشان رو آورده اند که علاوه بر مشکلات و معضلات یادشده ایجاد سرو صدای زیاد برای ساکنان دارد که بهداشت روان جامعه را تحت الشعاع قرار داده است خصوصا" برای جانبازان که خود بیماری اعصاب و روانشان ناشی از دفاع مقدس بوده و حال باید این مهمانان ناخوانده را تحمل کنند مردم عزیز کشور خصوصا"همشهریان عزیز در آینده احتمال اینکه این افاغنه مجاز و غیر مجاز وارد بدنه دولت شوند بسیار است .از همین الان با مسئولین دلسوز همراه شوید و خواستار خروج آنها شوید . سرقتها و جرائم جمعی درآینده دور از انتظار نخواهد بود.

  ایران متحد

  باسلام،قابل توجه رسانه های داخلی:عزیزان لطف بفرماییدپویشی راجع به ازدحام جمعیتی وضدامنیتی اتباع درنظربگیرید ومسؤلین ومردم رادراین رابطه هوشیار،مسؤول وواداربه واکنش راهبردی نماییدکه البته باتوجه به عدم نفاق وبدبینی نسبت به اتباع سربه زیر وخوبشان،بایدبدانیم اوضاع اتباع دربعضی شهرهای دیگرهم تعریفی نیست.

  رفسنجانی

  وجود افغانی ها در شهر یک تهدید بزرگ هست با این زاد و ولد و این جمعیت اصلا امنیت نداریم شمارو به خدا یک فکر اساسی بکنید کم تا حالا جنایت نکردن تو این شهر

  محمد

  همه جا انسان خوب و بد هست ولی مشکل افغانستانی های هستند که مجوز ندارند دولت باید اقدام صریح انجام بدهد در مورد افرادی که قاچاق انسان میکنند

  یاس

  این همش بی درایتی مسعولین خودشون بچه هاشونو فرستادن اون ور اب افغانیارو انداختن به جون ما ،نه مالیاتی میدن از تمام منابع کشور ما دارن مجانی استفاده میکنن ما خودمون داریم بابت استفاده از منابع کشورمون مالیات میدیم اون موقع اینا دارن مجانی استفاده میکنن،ما حتی نمیتونیم از پارک یا مدرسه دولتی استفاده کنین همه جارو افغانیا اشغال کردن

  علی

  به امید روزی که رفسنجان از وجود افاغنه پاک شود که غیر ممکن است چون این بلایی است که خود مسئولان به سرمان اورده اند .

  فاطمه

  چرا باید جوان ایرانی بیکار باشد که بعد معتاد بشود جدا از آن حجاب راهم رعایت نمیکنن لطفا یه کاری برای کشور مون بکنین دیگه خیلی بی در و پیکر شده راحت قاچاقی میان به کشورمون

  M.H

  شما فقط میگین اینکارو میکنیم اون کارو میکنیم کاری ک نمیکنین بندازین بیرون این اتباع هارو 😡😡😡 پرو پرو توی شهر دعوا و متلک ب ناموسون میندازن

  قاسم

  هر چی میکشیم از محصول پسته میکشیم، بابا پسته دورش سر اومده، این افاغنه دیگه چکار دارن اینجا؟

  فاطیما

  جمعیت ساکنان اردو‌گاه در برابر چمعیتی که در مرکز شهر ، خیابان امام ، قطب اباد ، ۱۷ شهریور ، ساکن هستند که عددی نیست. حداقل ساکنان اردوگاه جای اسمشان ثبت شده . امان از داخل شهر

  داود

  واقعا جای تاسف دارد به این مسئولین بی مسئولیت ۲۰ فروردین یک تبعه از افغان در مرکز شهر به علت مست بودن حین رانندگی و در جواب اعتراض یکی از شهروندان ، از ماشین پیاده شده و چاقویی را درقلب شهروند رفسنجانی فرو میکند و ایشان در دم جان باخته است. به نظر شما آیا در این مملکت امنیت هست،؟

  ......

  مسئولین شهر ما اگر نبودند شهر بهتر اداره می‌شد الان انگار مسئول شدن که کار نکنند...

  م حسین جججج

  اگه ی حساب سر انگشتی بکنید دو سوم سرمایه در گردش شهر رفسنجان دست افغانی هاست اینها هم چون خوردن یا کلاه گذاشتن سر ماهها رو مباح یا حلال میدانند رحم ومروتی ندارن اونایی که زد وخورد کردن با افغانیا میدونن جنس زیر قیمت میخرن پول نقد میدن و چند برابر قیمت مدت میفروشن اینقدر هم پشت هم هستن خدا میدونه پسته میخرن تو آلونکهایی نگه داری میکنن پر کثافت بچه ها شون میشاشن روشون افلا توکسین قسمت خوبشه من موندم این بهداشت لا مصب کجاست صنف کجاست ادرات اتباع صنعت ومعدن وتجارت شهرداری نیرو انتظامی کجاست یکی نیست بررسی کنه تخلفات رو ،،بله چون افغانیا رشوه خوب میدن و نقد میدن همه بازرسین، مامورین ، دادگاه، راهنمایی ، شهرداری و... آشنادارن یعنی سریع حله کار پول نقد چاره کاره ،،مردم بخود بیایید قیام کنید فرماندار محترم یهاعلان عمومی بکنید رفسنجان از بین میره زندگی برا مردم امکان نداره چند سال دیگه ،از خوش گذرونی و عیاشی و مهمونی هاشون نگم براتون چه هست وچه نیست پول دارن میتونن همشون برق دزدی آب دزدی گاز دزدی ،، مامور هم خریدن ،، گوشه ای بود از معظلات تو خود بخوان حدیث .... دست رو راستی هم درد نکنه خلاصه اطلاع رسانی خوبه ولی پیگیری موثر تر ولش نکنید خدا قوت ،،شما خیلی مشکلات حل کردی این معظل رو هم انشاالله ب نتیجه مطلوب جامعه برسونی دست مریزاد روراستی

  محمد ح ج

  سلام بر مسولین بی رگ و مردم بی غیرت شهرم رفسنجان دیگه از حد گذشته بپا خیزید بازم دم فرماندار گرم معظلات رو ب گردن میگیره ولی مردم بی غیرت ،،ایها الناس افغانی گردن کلفت پول دار با تلفن روز چه عرض کنم ساعتی بالای سه میلیون تومن حتی بیشتر در امدشه بانک ملت مصطفی خمینی حساب داره هر زن و دختری چشمش بگیره خود ایرانیا براش میبرنچون پول داره بچه هاش عصرا با موتور و ماشین تو شهر دور دور میکنن گوشی اپل و لباس شیک هر کدوم ۷یا ۸ دختر دوست دارن چون پول و امکانات دارن وبعد همین افغانی پدر سوخته ای کشته یک رو تو سینما امین داییش عربستانه گفته ببینید چقد میخوان اولیا دم تتر بخرم پول کنید بندازید جلوشون ،ای خاک برسر مردمی که اینقده بی رگ شدن اقتصاد شهر یعنی پسته دست افغانیاست ی ایرانی التماس میکنه افغانی پسته شو بخره چون تا خارج از کشور هم کیشای خودش شبکه ای وصلن و پشت هم پولدار و اطلاعات ب لحظه معلومه در آمد دارن ودردناکتر ریالی مالیات عوارض نمیدن از یارانه ها هم استفاده میکنن چرا مملکت اینقده بی در وپیکره ،،چرا اینجوری شد ، چرا اینجوری شدیم هنوز خوبه بزارید یکی دو سال دیگه اونوقت گل و بلبل میشه ، وای وای وای خون باید گریست ب این حالو روز رفسنجان

  محمد

  جابجایی مهمانشهر که مشکل را حل نمیکنه.جمعیت مهمانشهر شاید ۱۰هزار نفر باشه که توی یک مکان خاص جمع شده اند.اون ۷۰هزار نفر دیگه که تو سطح شهر هستند باید ساماندهی بشه و فکری به حالشون بشه.

  Ali

  مقصر دولتها هستند که به انها کار ومکان دادند ولی ۲۲ سال است هروز سیل بیشتری به ایران جاری میشوند انها ازمملکتی امدند که دولتهایشان ۲۳ سال است خق ابه اب هیرمند را نداده است وقتی در مملکت هر شخصی قدرتش از رئیس جمهور بیشتر باشد ورهبر دولت حکومت خون اشام افغانستان را به رسمیت بشناسد بدون هیچ گونه همتیازی یا لااقل حق ابه رود هیرمند را از دولت طالبان می گرفت بعد سفار تخانه تحویلشان میداد امروز استان سیستان وبلوچستان ما باید یک سوم غلات کشور را تهیه میکرد یا دریاچه هامون باید پر از ماهی باشد در طیستان وبلوچستان چند صد هزار شغل باید ایجاد شود با کمبود مواد غذائی که در دنیا رخ داده است رئیسی می گوید اگرحق ابه ایران را ندهیم اتباع شما را خارج میکنیم دستور است سپاه زورش به گرفتن حق ملتش از دولت افغانستان نمیرسد ادعا دارد ما امریکا را از منطقه بیرون کردیم سما که موشک نقطه زن دارید با دوموشک سد کمال خان را بزنید واب مثل قدیم به طرف ایرا سرازیر میشود حتی دولت وسپاه هم به طالبان باج میدهند جمعیت رفسنجان چند هزار نفر است انها یک شب می توانند در رفسنجان کودتا کنند همه اینها از بیتدبیری دولت ودولتها با وزرا ومجلس با نمایندگان بی تدبیر ونا کار امد در این چند سال روی کار امدند اب را حاضرند به شورزارهای افغانستان رها کنند ولی حاضر نیستند حق ابه ایران را بدهند چون تمام اختیارا دست رهبر است همانطور که ملات مطالبه می کنند می گوید قائله را تمام کنید لشکری وکشتار ونطفه حق طلبی را خفه میکند نمی تواند یک بار بگوید قائله اب هیرمن را تمام کنید بعد از ۲۳ سال

  عبد الله

  یه روزی باید با سنگ با همین افغانها بجنگید افغانها هیچ رحمی ندارند اگه داشتن به کشور خودشون رحم میکردند نظام هم اینقدر مشکل داره اصلن به فکر نیست که داره چه اتفاقی می‌افتد مهمون یه روز دو رو روز نه چهل سال یادمون رفته چه جوری ایران رو به انگلستان فروختند .ای ملت کم حافظه

  حسن

  سلام خواهشمندم است هر چه زودتر به این موضوع رسیدگی شود مخصوصا شهرک یادگار امام در ضمن مقصر خودمردم هستند که خانه های خود را به افاغنه در هر نقطه از رفسنجان بدلیل کرایه گرفتن زیاد به اجاره افاغنه میدهند .

  عباس

  کشور بی در وپیکر همینه شهیدان جان فدا کردند اما اینها باسیاست غلط جان و مال وناموس ایرانی رو به اینها فروختن

  علی

  سلام خواهشی دارم هر چه زودتر رسیدگی کنید شهر رو از بین بردن و ناامنی بیشتر شده باید از این شهر برن ممنون

  شهرک یادگار

  شهرک یادگار امام بیشتر به افغانستان شبیه است تا ایران. تمام پارک و کوچه و خیابان ها و مسجد از افغانی پر شده... کاش که فکری کنند!!!کاش که از خواب بیدار شوند!!!

  یاس

  لطفا یه راهکاری واقعی پیدا کنید، ماهی خدا تومن مالیات میدیم اما دیروز که بچه م رو بردم پارک، پر از بچه های افغانی بود و جالب اینجاست که نمیذاشتن بچه من بازی کنه، ما مالیات میدیم اونا مجانی استفاده میکنن

  علیرضا

  با سلام خدمت دوستان و همشهریان عزیز در جواب این آقا میگم اولا همه ما ایرانی هستیم واینکه شما میگی مسؤلان کرمان اتباع سرازیر می‌کنند رفسنجان اشتباه چون اینها تمام ایران عزیز وجود دارند شما اگه بیایی کرمان میبینی منطقه شرف آباد همش افغانی وما باید فشار به دولت بیاریم اول جلوی قاچاق انسان رو بگیر ه بعدش تازه بتونیم اینها رو کم کم به کشورشان برگردونیم واین بی خیالی که انجام شده فقط ما خودمون مقصریم واگر همینجوری پیش بره تا چند سال آینده ایرانیها رو بیرون میکنند

  اوا

  ما قصد داشتیم عباس اباد حاجی زمین بخریم متوجه شدیم کل زمینای اون قسمت رو یه افغانی خریده بعد حالا چند برابر به ایرانیا میفروشه.

  رامین

  متاسفانه در شهری مثل تهران نسل سوم اتباع در حال کارمند شدن هستند و.مثلا درمحضر یا شرکتهای خصوصی .یا کارپرداز ....در حال افتادن از این طرف بام هستیم

  اکبر

  خداوند حفظ کند فرماندار محترم را شما را به خدا قسم میدهم فکری به حال رفسنجان مخصوصاً مرکز شهر بکنید رفسنجان روی یک بمب است حواستان باشد در خانه‌های مرکز شهر گوسفند و گاو نگهداری می‌کنند و در هر خانه چندین خانوار زندگی می‌کنند

  صادق

  روزی می رسد که مملکت مابه اشغال این مهمان های ناخوانده درخواهد آمد.مثل فلسطین نه خودمون نه بچه هتمون هیچ آینده ای نداریم بااین طرز فکر مسولان که عین کبک سرخوررا زیر ب ف کرده اند خودشان قبول دارند هرچی خلاف میشه پای اتباع وسط است اما ورور نگاه میکنن وحرف میزنن بابا یکاری کنید .چرا اینارو بیرون نمی کنید چرا ؟

  روح الله

  وقتی مسئولین شهر ما از طرف کرمان تعیین میشوند درنتیجه بله قربان گوی آنها هستند و مسئولین کرمانی هم هرچی افاغنه بوده سرریز کردند به شهر رفسنجان و فرماندار و بخشدارو ... هیچ اعتراضی نمیکنند اگر هم بکنند در حد حرف هست نه عمل امنیت روانی و آرامش را از مردم گرفتید جوانان بیکار کرایه ها بالا یارانه برق و آب و بنزین و نان هم که علی برکت الله ... پول هم که از کشور خارج میشه .. واقعا یک نفر فایده ای اتباع را برا کشور اعلام کنه تا دلمون کمی آرام بشه

  Karimpoor

  اگه روزی خود را صاحب شهر دانستند مردم رفسنجان به غیر خودشان کسی را ملامت نکنند؟ در ضمن از مسئولان هیچ بخاری پا نمیشه. مردم عزیز رفسنجان خودتان چاره جویی کنید

  جیران

  دقیقا وهر خانواده افغانی در مقابل ایرانیها(رفسنجانیها) که به یک یا دو فرزند بسنده می کنند حدود ۸ تا ۱۰ فرزند به دنیا می اورند که با یک حساب پیش پا افتاده هم می توان نتیجه گرفت در سالهای اینده چه اتفاقی می افته. هم اکنون اقتصاد رفسنجان را در دست گرفتند وسالهای اینده جمعیتشان بیشتر از ایرانیهاست. وکم کم خانه ها وملکهای رفسنجان را هم شروع به خریدن کردند چه داستان اشنایی.

  علی

  لطفا به نماینده شهر جناب آقای جلالی هم بفرمایید ایشان هم در مجلس معزل اتباع بیگانه را مطرح کنند. شاید از این طریق کاری انجام بشه

  ناشنای

  تازه با این زاد و ولدشان دیگر در ایران ایرانی وجود نداره در آینده نزدیک چرا این مسئول محترم از قتل‌های که توسط این افاغنه اتفاق میفته چیزی نگفت مگر جوان مردم چند روز گیش توسط این بیگانگان به قتل نرسید. مسئولین خوابند یا اینکه میخوان بگن کشور ما آنقدر همه چیز خوبه که ایتقدر پناهنده داریم.زباله های بسیاری رو در شهر پخش میکنن صفهای نانوایی بیکاری جوانان. مسیو لین تو رو رو خدا بیدار شین مشکل مسکن بیکاری کلاسهای درس ۵۰ نفره صفهای نانوایی بی ابی آخه اینهمه پناهنده برای چی؟ .. ا

  علیرضا

  مثلا اقای فرماندار راهکار داده؟.طرد کردن افغان های خلاف کار از شهر به جوک بیشتر شبیه است چون از کشور طرد می‌شوند روز بعدش برمی‌گردند چه با رسد به شهر. شهر کرمان نصف رفسنجان هم اتباع خارجی ندارد چون مسولان کرمان اتباع را به سمت رفسنجان سرازیر می‌کنند و مسولان رفسنجان هم طبق روال گذشته خواب هستند و فقط حرف می‌زنند. خسته شدیم از بس حرف شنیدیم