فوری/خطر نابودی کامل ارگ بم بر اثر شدت باران

  • شناسه خبر: 96
فوری/خطر نابودی کامل ارگ بم بر اثر شدت باران

بارندگی شدید طی ساعتهای گذشته موجب بروز خسارت به ارگ بم به عنوان شاخص ترین بنای تاریخی استان کرمان و یکی از مهمترین قلعه های تاریخی جهان شده است این در حالیست که پیش بینی می شود طی ساعتهای آینده بارندگی در بم از شدت بیشتری برخوردار باشد. به گزارش “روراستی”، باران شدید در استان […]

بارندگی شدید طی ساعتهای گذشته موجب بروز خسارت به ارگ بم به عنوان شاخص ترین بنای تاریخی استان کرمان و یکی از مهمترین قلعه های تاریخی جهان شده است این در حالیست که پیش بینی می شود طی ساعتهای آینده بارندگی در بم از شدت بیشتری برخوردار باشد.

به گزارش “روراستی”، باران شدید در استان کرمان موجب بروز خسارت های شدید در بخشهای مختلف شده اما بارزترین این خسارتها در بخش آثار تاریخی روی داده است.

مهمترین اثر تاریخی استان کرمان ارگ تاریخی بم با قدمتی ۲۵۰۰ سال می باشد که ثبت جهانی شده است این بنا در زمین لرزه سال ۸۲ بم نیز بیش از ۹۰ درصد دچار خسارت جدی شده بود که طی سالهای اخیر طرحهای نجات بخشی در ارگ بم با مشارکت کشورهای مختلف انجام شد و بخش قابل توجهی از قسمتهای عامه نشین این ارگ مرمت شد اما بارندگی های روزهای اخیر استان کرمان که طی ۱۰ سال گذشته بی سابقه بوده است خسارتهایی به ارگ تاریخی بم وارد کرده است که با توجه به خطر ریزش مناطق مختلف این ارگ به خصوص بخش حاکم نشین هنوز برآورد دقیقی از میزان تخریب ارائه نشده است.

بخشی از حصارهای بیرونی ارگ بم دچار خسارت شد

بارندگی در بم آنچنان شدید بوده است که بزرگترین قنات این شهر نیز به زیر آب فرو رفته و بخشهای قابل توجهی از معابر این شهر تاریخی که منظرش ثبت جهانی است نیز زیر آب است.

طبق بررسیهای انجام شده قسمتهایی از ارگ بم که پس از زمین لرزه بم مرمت شده بودند دچار مشکل نشده اند و بارز ترین خسارتها به دیواره های و باروهای ارگ در قسمت خارجی وارد شده و سر دیواره ها به دلیل شدت بارندگی دچار خیس خوردگی و ریزش شده اند.

احتمال رانش و فروریزش در ارگ تاریخی وجود دارد

همچنین بخش حاکم نشین ارگ بم که تاکنون هیچ اقدام مرمتی در آن صورت نگرفته است به دلیل شدت بارندگی دچار شستگی شده است اما به دلیل خطر ریزش دیواره های ارگ بم و همچنین فروکش و رانش کردن چاههای موجود در ارگ بم امکان بررسی دقیق در خصوص خسارتهای بارندگیهای اخیر بر روی این بنای تاریخی وجود ندارد.

اما به گفته کارشناسان بیشترین خطر در حال حاضر ارگ تاریخی راین را تهدید می کند زیرا به دلیل بارندگیهای بی سابقه که طی ۱۰ سال گذشته بی نظیر بوده است خندق بزرگ اطراف ارگ مملو از آب شده و این نگرانی وجود دارد که بخشهایی از باروی این ارگ تاریخی ریزش کند.

در حال حاضر نیز بخشهایی از این ارگ تاریخی دچار ریزش شده است.

طی ساعات آینده بارندگی در بم شدت می گیرد

هر چند در حال حاضر این دو قلعه تاریخی دربهایشان برای بازدید گردشگران باز است اما کارشناسان هشدار جدی می دهند که گردشگران باید از قسمتهای استحکام سازی شده فاصله بگیرند زیرا خطر ریزش دیوارهای این دو قلعه به خصوص در ارگ بم بالا است.

نکته نگران کننده در خصوص ارگ بم این است که هواشناسی کرمان از ادامه بارندگی ها در کرمان خبر می دهند و اینکه شدت بارشهای آتی که طی ساعتهای آینده در بم انجام می شود شدیدتر از روزهای گذشته خواهد بود.

محمد مهدی افضلی، مدیر رسانه ای میراث فرهنگی استان کرمان در این خصوص در گفتگوی اختصاصی با مهر اظهارداشت: بر اثر بارندگیهای اخیر در استان کرمان برخی از آثار تاریخی شاخص استان دچار خسارت شده اند.

وی افزود: ارگ بم از جمله این آثار ارزنده است که به دلیل بارندگیهای شدید شب گذشته دچار آسیبهایی شده است.

افضلی افزود: بخشهایی از سر دیواره های ارگ بم بر اثر بارندگی دچار فروریختگی شده اند، این قسمتها بعد از زمین لرزه بم مرمت نشده بودند و آسیب اصلی را در زمین لرزه دیده بودند و بعد از بارندگی و خیس خوردگی کاه گل این دیواره ها دچار ریزش شده اند.

شستگی شدید بناهای بخش حاکم نشین ارگ

مدیر روابط عمومی میراث فرهنگی استان کرمان افزود: هیچ یک از بخشهایی که مرمت شده اند آسیب ندیده اند اما بخش حاکم نشین که هنوز اقدامات مرمتی در این بخش انجام نشده است به اصطلاح دچار شستگی شدید شده است.

وی گفت: به دلیل اینکه این ارگ تا چندی قبل مسکونی بوده است چاههای مختلفی در آن حفر شده است و خطر ریزش و رانش این چاهها وجود دارد به همین دلیل کارشناسان ارزیاب خسارت نتوانستند از مسیرهای استاندارد خارج شوند.

افضلی حضور در قسمتهای ممنوع الورود ارگ بم را به دلیل امکان فروکش کردن چاهها و ریزش دیوارهای ارگ بسیار خطرناک دانست.

لیست مکانهای تاریخی آسیب دیده از سیلاب

وی همچنین از خسارت به مقبره شاه خورشید خبر داد و گفت: این مکان که در شهرستان ریگان قرار دارد سقف ندارد اما پا سقفهای این بنا خسارت جدی دیده اند همچنین قلعه گزان خاص دچار ریزش دیواره شده و قلعه سنگ فهرج و قلعه سنگ آباد ریگان نیز دچار فرو ریزش دیوار شده اند.

افضلی از ریزش دو متر از باروهای قلعه سنگ فهرج خبر داد و افزود: میل نادری در ریگان نیز در مسیر سیلاب قرار داشت که به موقع با شن ریزی از ورود سیلاب به محوطه این بنای تاریخی جلوگیری شده است.

این مسئول همچنین از آسیب دیدگی شدید محوطه های تاریخی فهرج، بم، نرماشیر و ریگان خبر داد و گفت: این تخریبها به دلیل عبور سیلاب شدید از این محوطه های تاریخی و فرسایش براثر ریزش باران بوده است.

وی در خصوص تپه های کنار صندل که از قدیمیترین محوطه های تاریخی جهان نیز محسوب می شود ابراز بی اطلاعی کرد.

تپه های کنار صندل در حاشیه رودخانه دائمی و سیل خیز هلیل رود در جنوب کرمان قرار دارند و احتمال آبگرفتگی و بروز سیلاب شدید در این منطقه به دلیل شرایط جغرافیایی بسیار زیاد است، این منطقه محل کشف قدیمی ترین لوحهای خطی جهان محسوب می شوند.

منبع:مهر

برچسب ها:
ارگ بم فوری/خطر نابودی کامل ارگ بم بر اثر شدت باران کرمان
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط روراستی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :